Pytanie: Czy dla zatrudnionego kierowcy wykonującego transport krajowy i międzynarodowy prowadzi się kartę miesięczną czasu pracy i roczną kartę ewidencji obecności w pracy? Kierowca w samochodzie posiada tachograf, gdzie jest ewidencjonowany czas pracy, postoju, wypoczynku. Czy jest obowiązek dokonywania wydruków z tachografu i jak często? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Kierowca samochodu ciężarowego powyżej 3,5 tony ma wpisane w harmonogramie czasu pracy, że pracuje od 8.00 do 18.00 (10 godzin). Kierowca robi sobie przerwę 45 minut i dalej jedzie 2 godziny. Czy jeżeli kierowca pracuje 6 godzin, należy mu się przerwa 15-minutowa wliczana do czasu pracy, a kolejne 30 minut to dyżur? Jak mam to rozliczyć?
Pytanie: Jesteśmy firmą handlową. Zatrudniamy na etacie jednego kierowcę (samochód dostawczy do 3,5 t). W związku z tym, że kierowca ma dużo wolnego czasu, to chcemy zmienić mu stanowisko na „pomoc magazyniera-kierowca”. Czy w związku ze zmianą stanowiska pracownik musi nadal prowadzić ewidencję prowadzenia pojazdu, załadunek, przerwy itp.? Czy taka zmiana stanowiska wymaga skierowania na dodatkowe badania lekarskie? Czy taką zmianę trzeba zgłosić wcześniej do związku zawodowego reprezentującego pracownika? – pyta kadrowa z Warszawy.
Pytanie: Jak rozliczyć zagraniczną delegację kierowcy? Kierowca wyjechał z Polski 6 marca 2007 r. Rozładunek towaru miał miejsce w Słowenii 7 marca 2007 r., a 8 marca 2007 r. załadunek we Włoszech, następnie 9 marca 2007 r. rozładunek w Polsce - pisze księgowa z Torunia.
Pytanie: Jesteśmy producentem karniszy. Zatrudniamy 4 kierowców, którzy jeżdżą samochodami do 3,5 t. na potrzeby własne. Jak prawidłowo prowadzić dla nich ewidencję czasu pracy? Na jakiej podstawie wpisywać godziny pracy? - pyta kadrowa z Terespola.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip