Od 2025 roku księgowi będą musieli uwzględniać nowy obowiązek związany z rozliczaniem opakowań wielorazowego użytku. Zmiany w przepisach proekologicznych nie tylko zmienią sposób prowadzenia sprzedaży i odbioru opakowań, ale także będą miały wpływ na rozliczenia VAT. Dowiedz się, jak te zmiany wpłyną na Twoje obowiązki.
W celu zabezpieczenia zwrotu opakowania przez klienta przedsiębiorcy pobierają często kaucję, która stanowi pieniężne zabezpieczenie roszczeń w sytuacji braku zwrotu w określonym terminie. Taki model obniża końcową wartość produktu o wartość opakowania, co sprawia, że produkt jest bardziej konkurencyjny, a działania przedsiębiorcy proekologiczne. W przypadku zwrotu opakowań w terminie pobrana kaucja powinna podlegać zwrotowi. Co jednak w przypadku, gdy kontrahent nie zwróci opakowania albo zwróci je z opóźnieniem? Jak ewidencjonować wydania i zwroty opakowań przy sprzedaży detalicznej?
Przedsiębiorca zakupił napoje dla pracowników za które zapłacił kaucję. Czy kaucja podlega ujęciu w PKPiR?
W przypadku umów o roboty budowlane twierdzenia organów podatkowych o tym, że potrącenie kaucji gwarancyjnej jest odrębnym tytułem, mającym swe źródło w zawartej między stronami umowie kaucji, nie jest uzasadnione. Źródłem zatrzymania części wynagrodzenia przez inwestora jest najczęściej sama umowa o roboty budowlane, a nie umowa kaucji.
W czasie wykonywania usługi budowlanej firma zatrudniła podwykonawcę. Obecnie, po zakończeniu określonego zadania, podwykonawca wystawił fakturę na kwotę 97.560,98 zł netto + 22.439,02 zł VAT (brutto 120.000 zł). W zawartej umowie jest zapis: Kwota pozostawiona na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady przedmiotu umowy będzie wynosiła 5% wysokości brutto. Jak prawidłowo zaksięgować zdarzenie, czy pozostawiona kaucja ma wpływ na podatek VAT i CIT? Czy kwota kaucji powinna być przekazana na oddzielny rachunek bankowy (w umowie nie ma nic o zwrocie kaucji z odsetkami)?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip