Obowiązek ewidencji na kasie fiskalnej online wchodzi etapami. Od stycznia tego roku kasy online muszą być stosowane m.in. w gastronomii i hotelarstwie. Jakie branże muszą stosować kasy online od 1 lipca 2021 r.? Jak skorzystać z ulgi na wymianę kasy fiskalnej online? Sprawdźmy.
1 maja 2021 r. traci moc aktualne rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Trwają prace na nowym rozporządzeniem w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, zarówno w zakresie kas on-line, jak i kas z elektronicznym zapisem kopii. Nowe przepisy podlegają notyfikacji do Komisji Europejskiej i mogą nie zostać wydane przed 1 maja 2021 r. Według Ministerstwa finansów nie wpływa to na ważność dotychczas wydanych potwierdzeń o spełnianiu kryteriów i warunków technicznych dla kas rejestrujących.
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą od 2016 roku. Posiada kasę fiskalną gdyż między innymi prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. W CEiDG podstawowy przedmiot działalności gospodarczej to: 45.11.Z – sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek. W praktyce działalność podatnika polega na sprzedaży samochodów (PKD 45.11.Z), pośrednictwie w sprzedaży samochodów (PKD 74.90.Z), kosmetyce samochodów tj. pranie tapicerki, mycie kompleksowe auta, polerowanie, czyszczenie (PKD 45.20.Z). Podatnik nie posiada żadnego warsztatu. Czy wobec tego ma obowiązek posiadać kasę online?
Podatnik prowadzi sklep, w którym oprócz towarów, sprzedawane są też kawa i kanapki – czy od przyszłego roku trzeba mieć kasę online? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Sprawdź jego stanowisko.
Czy to prawda, że w 2022 r., każdy będzie musiał mieć kasę? Kto i kiedy musi obecnie stosować obowiązkowo kasę online? Czy każdy może wymienić kasę fiskalną na kasę online dobrowolnie już teraz i skorzystać z ulgi na wymianę kasy? Czy jeżeli przedsiębiorca korzystał z ulgi na zwykłą kasę, może skorzystać z ulgi na kasę online?
Przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT, rozliczającym się z tego podatku za okresy miesięczne. Świadczy usługi fryzjerskie. Oznacza to, że obowiązek stosowania kasy fiskalnej online powstanie u niego dopiero od 1 stycznia 2021 r. Podatnik jednak nabył wcześniej takie urządzenie i zaczął za jego pomocą ewidencjonować sprzedaż w prowadzonym przez siebie salonie fryzjerskim już w styczniu 2020 roku. Czy ma prawo już w 2020 roku skorzystać z ulgi na zakup kasy?
Część podatników od początku tego roku musi już obowiązkowo stosować kasy online. Zakup takich urządzeń daje prawo do skorzystania z ulgi w VAT z tego tytułu. Kłopot w tym, że nie jest jasne, kiedy to prawo wolno zrealizować.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip