Już w 2020 r. kasy online obowiązkowo musieli stosować przedsiębiorcy prowadzący m.in. stacje benzynowe czy też warsztaty motoryzacyjne. Od 2021 r. kasy te są wymagane w gastronomii i hotelarstwie, a od 1 lipca 2021 r. obejmują kolejną grupę przedsiębiorców. Sprawdź, czy do niej należysz.
Podatnik rozpoczyna działalność gospodarczą polegającą na podpisywaniu umów telewizji cyfrowej. Będzie więc przedstawicielem handlowym, który wystawia faktury prowizyjne od dokonanej sprzedaży. Dodatkowo w punkcie stacjonarnym (nie prowadzi sprzedaży wysyłkowej) będzie sprzedawał akcesoria telewizyjne. Czy może korzystać ze zwolnienia na mocy art. 113 ust. 1? Czy koniecznym jest ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej od początku prowadzenia działalności? Poza tym będzie wystawiał owe faktury dla firmy, w której był zatrudniony. Umowa została rozwiązana na skutek likwidacji stanowiska pracy.
Pytanie: Czy sprzedaż laptopa byłemu pracownikowi (komputer znajduje się w ewidencji środków trwałych) firma musi zaewidencjonować na kasie fiskalnej? Pracownik był zatrudniony do października 2018 roku. Kupił laptop, ponieważ dowiedział się od innych pracowników (obecnie zatrudnionych), że sprzedajemy nasze stare środki trwałe i wyposażenie, którego już nie używamy. Za laptopa były pracownik zapłacił przelewem, wystawiliśmy mu fakturę VAT. Czy taka transakcja wymaga ewidencji na kasie fiskalnej?
Czy sprzedaż byłemu pracownikowi komputera przenośnego (laptopa będącego w EŚT) powinna być zaewidencjonowana na kasie fiskalnej? Za laptopa były pracownik zapłacił przelewem bankowym i została wystawiona faktura VAT. Czy powinna być ta transakcja zaewidencjonowana na kasie fiskalnej?
1 maja 2021 r. traci moc aktualne rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Trwają prace na nowym rozporządzeniem w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, zarówno w zakresie kas on-line, jak i kas z elektronicznym zapisem kopii. Nowe przepisy podlegają notyfikacji do Komisji Europejskiej i mogą nie zostać wydane przed 1 maja 2021 r. Według Ministerstwa finansów nie wpływa to na ważność dotychczas wydanych potwierdzeń o spełnianiu kryteriów i warunków technicznych dla kas rejestrujących.
Resort finansów przedstawił rozporządzenie zmieniające dopiero co znowelizowane rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Aktualne rozporządzenie zawiera bowiem błąd. W konsekwencji wielu podatników ma problem ze zidentyfikowaniem, jakie faktycznie usługi nie mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip