Przedsiębiorcy coraz częściej oferują możliwość zakupu kart podarunkowych w ramach prowadzonej działalności. Warto wiedzieć, jak rozliczać takie zdarzenia zarówno na gruncie VAT, jak i PIT.
Karty przedpłacone są sposobem na dokonywanie płatności i są nośnikiem pieniądza. Sprawdźmy, czy wydatek na karty przedpłacone będzie kosztem podatkowym przedsiębiorstwa i jak ewidencjonować płatność za pomocą karty przedpłaconej.
Pracodawcy, w miarę możliwości, wspomagają podwładnych, przekazując im z okazji świąt dodatkowe bonusy w różnej formie – od gotówki, przez paczki, bilety ma imprezy, bony towarowe, po karty upominkowe czy przyjęcia wigilijne. Większość z nich stanowi przychód ze stosunku pracy. Jednak dzięki zwolnieniom podatkowo-składkowym nie zawsze od podarunków należne będą daniny.
Przedsiębiorstwo organizujące spotkania wigilijne może − pod pewnymi warunkami − zaliczyć poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Warto też pamiętać, że obdarowywanie pracowników prezentami z okazji świąt ma swoje konsekwencje podatkowe. Sprawdź, jakie.
Udział pracownika w wigilii służbowej nie wiąże się z poniesieniem przez niego jakiegokolwiek wydatku, co mogłoby powodować powstanie przychodu ze stosunku pracy z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Chociaż w ustawach o podatku dochodowym nie zdefiniowano pojęcia „nieodpłatnego świadczenia”, to w praktyce przyjęło się respektowanie definicji wypracowanej przez Trybunał Konstytucyjny.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip