jednostka budżetowa

Nieodpłatne przekazanie hal magazynowych na obcym gruncie – skutki podatkowe i księgowe

Pytanie: Rozliczam zakład budżetowy. W roku 2019 zaczęliśmy budowę dwóch hal magazynowych (namiotowych) na obcym gruncie - innej jednostki - teren użytkujemy, ale nie jesteśmy właścicielami. Budowa zakończyła się w 2024 roku w marcu. Przyjęłam hale do środków trwałych jako budynki. Po wystąpieniu o interpretację indywidualną urząd miasta podjął decyzję o opodatkowaniu tych hali podatkiem od nieruchomości. Podatek od nieruchomości ma naliczać właściciel gruntu. Jednocześnie dostałam polecenie nieodpłatnego przekazania tych dwóch hal do właściciela gruntu - innej jednostki. Wszyscy podlegamy pod Miasto Poznań - obciążamy się wzajemnie notami, a nie fakturami, ponieważ mamy jeden NIP do VAT. Koszty dotyczące budowy były księgowane do środków trwałych w budowie, a po zakończeniu budowy, od kwietnia były księgowane w koszty jako odpis amortyzacyjny. Jeśli przekażę hale nieodpłatnie innej jednostce w grudniu, to co zrobić z resztą kosztów, która nie została zamortyzowana? Przy sprzedaży niezamortyzowane koszty księguje w koszty, ale tu mam nieodpłatne przekazanie. Czy mogę zaliczyć w koszty część niezamortyzowaną? Co z VAT, który przy kolejnych fakturach odliczałam od 2019 roku (od rozpoczęcia budowy) różnymi prewspółczynnikami? Czy mam to korygować przez 10 lat w korekcie rocznej, skoro na koniec roku nie będzie u mnie na stanie, czy też należy zrobić jakąś korektę jednorazową, ponieważ środek zmienia przeznaczenie z działalności mieszanej na działalność statutową (niepodlegającą VAT) i zostanie nieodpłatnie przekazany?

Jak ująć w klasyfikacji dochody z tytułu nałożonych grzywien na osoby, które nie stawiły się do kwalifikacji wojskowej

Pytanie: W jakim dziale, rozdziale i paragrafie gmina powinna klasyfikować dochody z tytułu nałożonych grzywien na osoby, które nie stawiły się do kwalifikacji wojskowej (tzw. egzekucja stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej) realizowana na podstawie art. 119 § 1 i art. 122 § 1 w związku z art. 3 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz art. 59 ust. 8 ustawy o obronie Ojczyzny.

Gminy wykonują nie tylko zadania własne określone ustawą o samorządzie gminnym, ale także zadania zlecone innymi ustawami, co określa art. 8 ust. 1 wskazanej ustawy. Jednym z zadań zleconych gminom jest prowadzenie rejestracji przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego albo pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące osoby objętej rejestracją w dniu ukończenia przez nią 18 lat życia.

Rejestr ten jest prowadzony na potrzeby prowadzenia ewidencji wojskowej oraz prowadzenia kwalifikacji wojskowej, zgodnie z art. 53 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Osoby podlegające obowiązkowi rejestracji wzywane są do rejestracji przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Wezwane osoby, które nie zgłosiły się do tej rejestracji w określonym terminie i miejscu, są obowiązane to uczynić niezwłocznie po ustaniu przeszkody. W przypadku niezgłoszenia się bez uzasadnionej przyczyny do rejestracji osoby podlegającej temu obowiązkowi wójt (burmistrz, prezydent miasta) nakłada na tę osobę grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez policję do urzędu gminy, w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Sprawdź, jak prowadzić ewidencję na koncie 245

Pytanie: Jak prawidłowo postąpić w przypadku mylnych wpłat, które wiszą na koncie rozrachunki „245” od co najmniej 5 lat i nikt nie upomniał się o wypłatę środków. Poprzednia księgowa nie prowadziła analityki do tego konta, więc nie możliwe jest ustalenie, z jakiego tytułu są tam zaksięgowane kwoty. Chciałabym zrobić porządek w księgach i nie wiem, jak powinnam prawidłowo zaksięgować. Kwota jest znaczna ok. 8.000 zł. Proszę o wyjaśnienie, jak postąpić.

Konto 245 służy do ewidencji wpłaconych, a niewyjaśnionych kwot należności z tytułu dochodów budżetowych i innych tytułów. Na stronie Wn konta 245 ujmuje się w szczególności kwoty wyjaśnionych wpłat i ich zwroty. Na stronie Ma konta 245 ujmuje się w szczególności kwoty niewyjaśnionych wpłat.

Konto 245 może wykazywać saldo Ma, które oznacza stan niewyjaśnionych wpłat. Na koniec każdego roku salda kont zespołu 2 powinny podlegać inwentaryzacji, a niedopełnienie tego obowiązku podlega pod naruszenie dyscypliny finansów publicznych.