Jawność wynagrodzeń w rekrutacji coraz bliżej. Według planowanych zmian w Kodeksie pracy każdy, kto uczestnicy w procesie rekrutacyjnym, ma otrzymać informację o wynagrodzeniu. Celem zmian jest zapewnienie kandydatkom i kandydatom szybkiego dostępu do informacji o warunkach finansowych oferowanych na danym stanowisku. Nowe przepisy to pierwszy etap wdrażania zasad jawności wynagrodzeń. Sprawdź, co dokładnie się zmieni i kiedy nowe regulacje wejdą w życie. Pamiętaj, zmiany w Kodeksie pracy to dopiero pierwszy etap wdrażania jawności wynagrodzeń.
Sejmowa Podkomisja stała ds. nowelizacji Kodeksu pracy przyjęła 1 kwietnia 2025 r. sprawozdanie z nowym, uproszczonym projektem zmian przepisów, które mają zobowiązać pracodawców do podawania proponowanego wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Chodzi o jawność wynagrodzeń. Projekt nowelizacji trafił już do Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach, a jego uchwalenie przez Sejm możliwe jest jeszcze w kwietniu. Nowe regulacje wejdą w życie po upływie 6 miesięcy od ich ogłoszenia. To pierwszy krok ku szerszym zmianom, które zostaną wprowadzone w związku z unijną dyrektywą o jawności wynagrodzeń, planowaną do wdrożenia do połowy 2026 roku.
Z komentarza eksperta Portalu FK dowiesz się:
Przeczytaj także:
Jawność wynagrodzeń – w Sejmie prace trwają prace nad nowymi przepisami
W czwartek, 6 lutego 2025 r., Posłowie odrzucili projekt Koalicji Obywatelskiej dotyczący jawności wynagrodzeń, który zakładał obowiązek publikowania w ogłoszeniach o pracę wysokości pensji. Projekt trafił do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.
Z artykułu dowiesz się:
Ile będzie mogło kosztować pracodawcę zawarcie umowy za mniejsze wynagrodzenie niż przewidziane w ogłoszeniu albo niezawarcie takiej informacji
Przeczytaj także:
Luka płacowa w świetle Dyrektywy o jawności i równości wynagrodzeń – nowe obowiązki dla pracodawców
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.