O interpretację podatkową będzie mogła wystąpić grupa podatników, zostaną wprowadzone trzy stawki odsetek za zwłokę – to tylko niektóre zmiany w Ordynacji podatkowej. Większość z nich wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r. Ustawa została już opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Po zmianach będą trzy stawki.
Podatnicy, którzy ujawnią samodzielnie zaległości podatkowe w ciągu 6 miesięcy i uiszczą zaległe sumy, zapłacą o połowę niższe odsetki od zaległości podatkowych. To jedna ze zmian dużej nowelizacji Ordynacji podatkowej. Projekt trafił właśnie do Komisji Finansów Publicznych.
Głównym celem nowelizacji jest uproszczenie procedur podatkowych, a także ich informatyzacja, oraz uszczelnienie systemu poboru podatków. Jak mówił w sejmie Janusz Cichoń Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów - mamy wiele rozwiązań, które wymagają pilnego wprowadzenia w życie, stąd ta nowelizacja.
Grupowy wniosek o interpretację podatkową, zmniejszenie wysokości obniżonej stawki odsetek za zwłokę, czy też informatyzacja kontroli dokumentacji księgowej - to tylko niektóre zmiany, jakie wprowadza tzw. duża nowelizacja Ordynacji podatkowej. We wtorek zostały przyjęte przez Rząd. W zmienionych przepisach nie ma jednak zasady, zgodnie z którą wątpliwości podatkowe będą rozstrzygane na korzyść podatnika.
Głównym celem przyjętej wczoraj przez Rząd nowelizacji jest stworzenie ram prawnych, które uproszczą procedury podatkowe. Ma to ułatwić kontakty podatników z organami podatkowymi oraz zapewnić efektywniejszy pobór podatków – wynika z uzasadnienia do projektu.
W przyjętym wczoraj projekcie nie ma rozwiązania, którego rozwiązania chciał prezydent.
Ministerstwo Finansów wydaje rocznie 34 tys. interpretacji podatkowych. Prawie co druga dotyczy problemów przedsiębiorców z podatkiem VAT – tak wynika z raportu firmy Grant Thornton.
Organy podatkowe mają obowiązek wydać interpretację nie później niż w ciągu 3 miesięcy od otrzymania wniosku. Jeśli tego nie zrobią, dzień po upływie wymaganego terminu uznaje się, że została wydana tzw. interpretacja milcząca. Wczoraj Trybunał orzekł, że przepisy w tym względzie są zgodne z zasadą zaufania obywateli do państwa i prawa.
Trybunał Konstytucyjny zajął się sprawą na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich. Chodziło o art. 14o § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacji podatkowej. Profesor Irena Lipowicz zwróciła uwagę, że zgodnie z tą regulacją w razie niewydania interpretacji indywidualnej w terminie określonym w art. 14d uznaje się, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska wnioskodawcy w pełnym zakresie” (tzw. milcząca interpretacja).
Interpretacja podatkowa jest informacją o możliwościach stosowania materialnego prawa podatkowego. Nie jest decyzją administracyjną czy też postanowieniem, do których znajdują zastosowanie przepisy o nieważności aktów administracyjnych – wyjaśnił siedmioosobowy skład NSA.
Interpretacje indywidualne można zaskarżyć do sądu. Może się jednak okazać, że sąd uchyli interpretację w całości, także w części, która była korzystna dla podatnika. Na taki problem zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Poszerzony skład NSA wyjaśnił, że interpretacja indywidualna nie podlega przepisom o stwierdzeniu nieważności aktów administracyjnych, a więc zarówno w postępowaniu administracyjnym, jak i w postępowaniu przed sądem administracyjnym nie może być stwierdzona jej nieważność.
– Czytając uzasadnienie uchwały, można odnieść wrażenie, że możliwe będzie uchylanie korzystnych dla podatników interpretacji podatkowych – zauważa Jakub Rychlik, doradca podatkowy.
Interpretacje indywidualne można zaskarżyć do sądu. Może się jednak okazać, że sąd uchyli interpretację w całości, także w części, która była korzystna dla podatnika.
Z wnioskiem do NSA zwróciła się na początku tego roku Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz (pismo nr V.511.40.2014). Prosiła w nim o wyjaśnienie, czy sąd administracyjny orzekając w sprawie ze skargi na indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego jest zobowiązany stosować zasadę zakazu rozstrzygania na niekorzyść skarżącego, jeśli nie stwierdzi naruszenia prawa skutkującego stwierdzeniem nieważności zaskarżonego aktu lub czynności.
Nowelizacja Ordynacji podatkowej przewiduje, że interpretacje podatkowe będą wydawane tylko do zdarzeń przyszłych. Takie rozwiązanie nie podoba się resortowi gospodarki.
Wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych, wydawanie interpretacji podatkowych tylko do zdarzeń, dla których skutki podatkowe jeszcze nie powstały – takie m.in. zmiany zostaną wprowadzone w Ordynacji podatkowej.
W opinii ministra finansów popularność interpretacji indywidualnych świadczy o tym, że środki budżetowe zainwestowane w ten system są dobrze wykorzystane. To odpowiedź resortu finansów na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich, w opinii którego interpretacje podatkowe są one symbolem tego, obowiązujące prawo jest niejasne i wymaga skomplikowanych zabiegów interpretacyjnych.
Minister finansów nie zgodził się ze stanowiskiem przedstawionym w wystąpieniu Rzecznika. Resort wyjaśnił, że polska administracja podatkowa daje podatnikom wiele form kontaktu ukierunkowanego na wyjaśnienie na prawa podatkowego. Kluczowe znaczenie mają tu interpretacje indywidualne oraz infolinia Krajowej Informacji Podatkowej, a także broszury informacyjne.
Sprawdź:
RPO: konieczna jest reforma systemu prawa podatkowego i jego uproszczenie
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich prawo podatkowe jest zbyt skomplikowane, a interpretacje podatkowe służą tylko tym, którzy posiadają wiedzę podatkową bądź korzystają z pomocy prawnej. RPO wystąpił do ministra finansów o wyjaśnienie dotyczące indywidualnych interpretacji podatkowych.
Z przepisów prawa wynika, że w - przypadku współwłasności rzeczy - jedna rzecz przysługuje niepodzielnie kilku osobom i każdy ze współwłaścicieli ma obowiązek współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną. Istnieją jednak wątpliwości, czy interpretacja podatkowa złożona przez jednego ze współwłaścicieli odnosi skutki także wobec innych współwłaścicieli. Przeczytaj komentarz eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip