interpretacja podatkowa

Jak napisać wniosek o indywidualną interpretację podatkową – instrukcja krok po kroku

Jak napisać wniosek o indywidualną interpretację podatkową – instrukcja krok po kroku

Dzięki otrzymaniu indywidualnej interpretacji podatkowej wnioskodawca uzyskuje ochronę prawną. Polega ona na tym, że zastosowanie się do interpretacji indywidualnej. nie może szkodzić wnioskodawcy. Oto przykład: W interpretacji indywidualnej dotyczącej zdarzenia przyszłego stwierdzono, że przychody wskazane we wniosku o wydanie interpretacji są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. W związku z tym, po osiągnięciu tych przychodów przez podatnika, organ skarbowy nie może „zmienić zdania” i zażądać od podatnika zapłaty podatku od tych przychodów, wbrew treści wydanej interpretacji. Dlatego też warto sprawdzić, jak krok po kroku złożyć wniosek o indywidualną interpretację podatkową.

Konieczność umożliwienia obywatelowi uzyskania interpretacji podatkowej w jego indywidualnej sprawie wynika z zasad pewności prawa, bezpieczeństwa prawnego oraz zaufania do państwa. Przepisy prawne powinny być na tyle jasne i zrozumiałe, by obciążenia podatkowe można było przewidzieć. Unormowania Ordynacji podatkowej (art. 14b-14s) pozwalają na uzyskanie przez każdego z nas interpretacji w indywidualnej sprawie podatkowej, będącej swego rodzaju zapewnieniem, że sprawę, której interpretacja dotyczy (również sprawę mającą dopiero zaistnieć w przyszłości), organ podatkowy potraktuje tak jak wskazano w treści interpretacji, a w konsekwencji podatnik (płatnik) nie zostanie zaskoczony odmiennym (a w szczególności, niekorzystnym dla niego) stanowiskiem fiskusa.

Jakub Rychlik, doradca podatkowy

Po uregulowaniu płatności dłużnik ma prawo zwiększyć koszty podatkowe

Podatnik, który zaliczył do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikające z faktury, a nie zapłacił należności w wymaganym terminie, ma obowiązek zmniejszyć koszty o kwotę wynikającą z tego dokumentu. Gdy ureguluje zobowiązanie wobec kontrahenta, przedsiębiorca może odpowiednio zwiększyć koszty.

Pytanie podatnika

O interpretację podatkową wystąpiła spółka, która zleciła wykonanie robót budowlanych firmie Y. Koszty zostały wycenione na 90.000 zł, na co firma Y wystawiła fakturę z terminem płatności 14 dni. Spółka (wnioskodawca) nie uregulowała jednak płatności w terminie. Wówczas firma Y wystawiła na rzecz spółki polecenie zapłaty z podaniem adresów i kont bankowych swoich wierzycieli.

Spółka zapytała ministra finansów, czy przejęte zobowiązania należy traktować tak samo jak niezapłacone faktury. Przedsiębiorca chciał też wiedzieć, czy do momentu przelania pozostałej sumy na konta wierzycieli firmy Y musi wyłączyć z kosztów podatkowych wartość niezapłaconych kwot.
Podatnik uważał, że nie ma podstaw do zmniejszenia kosztów podatkowych, ponieważ w poleceniu zapłaty nie było podanego terminu.

Odpowiedź ministra

Organ podatkowy przypomniał, że od 1 stycznia 2013 r. ustawodawca wprowadził do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) regulacje zmierzające do likwidacji tzw. zatorów płatniczych (art. 15b ustawy). W konsekwencji w przypadku nieuregulowania kwoty wynikającej z faktury (innego dokumentu) dłużnik – w określonych terminach – zobowiązany jest do korekty kosztów uzyskania przychodów. Organ podatkowy podkreślił, że w sprawie nie ma znaczenia to, że firma Y wystawiła na rzecz spółki polecenie zapłaty bez podania terminu dokonania zapłaty. Skoro w sierpniu podatnik uregulował część zobowiązania na 50.000 zł, to w tym miesiącu miał prawo zwiększyć koszty podatkowe o uregulowaną kwotę.

Pytanie do eksperta: W jakich sytuacjach nie trzeba korygować kosztów uzyskania przychodów?