W praktyce gospodarczej bardzo często zacierają się granice między reklamą a reprezentacją. Naczelny Sąd Administracyjny zajął stanowisko w sprawie kwalifikowania kosztów poniesionych na gadżety z logo innych firm. Sprawdź, czy zdaniem NSA należy je traktować jak koszty reprezentacji, czy można jako koszty reklamy, a wobec tego czy możliwe jest zaliczenie ich do kosztów podatkowych. Zapoznaj się również z komentarzem naszego eksperta w tej sprawie.
Pełna, kompleksowa analiza finansowa danej firmy to nie tylko wstępna analiza bilansu czy też ocena wskaźników płynności lub rentowności. Abyś mógł mieć pewność, że swoją analizą objąłeś całokształt badanej firmy, powinieneś jeszcze skupić uwagę na takich zagadnieniach, jak ocena struktury kapitału, zadłużenia czy też sprawności działania i efektywności pracy. Z tego studium przypadku - który bierze pod uwagę przykład firmy ALFA SA - tę samą, którą wstępnie analizowaliśmy w poprzednim artykule - „Analiza ekonomiczno-finansowa przedsiębiorstwa”, dowiesz się m.in.:
Zapasy to ważna część aktywów obrotowych firmy. Wskaźniki budowane na wielkości utrzymywanych zapasów świadczą m.in. o płynności firmy, sprawności działania. Czy chciałbyś wiedzieć, w jaki sposób utrzymywanie określonego poziomu zapasów może wpływać na wyniki finansowe Twojej firmy, a co za tym idzie - na jej ogólną kondycję finansową? Jak możesz analizować ich poziom i zależności budowane na podstawie wielkości zapasów, aby doradzić kierownictwu jak najdogodniejsze nimi zarządzanie? Dowiesz się tego wszystkiego z hasła poświęconemu zapasom w firmie -a także poznasz odpowiedzi m.in. na następujące pytania:
Mam przyjemność przedstawić Ci nowy typ studium przypadku, który właśnie rozpoczyna serię artykułów na temat autentycznych historii spółek. Celem artykułu jest pokazanie Ci, jakie często nieprzemyślane lub błędne decyzje mogą doprowadzić w końcu do kryzysów w przedsiębiorstwie. A zatem jest to pewnego rodzaju przestroga, byś nie dopuścił w swojej firmie do takich sytuacji. Tym razem przedstawiam sytuację Elektrimu, znanej polskiej firmy, dawnej centrali handlu zagranicznego. Z artykułu dowiesz się między innymi:
Prawdopodobnie niedługo po wprowadzonych zmianach pracodawca nie będzie miał obowiązku tworzenia palarni. Dowiedz się więcej, jakie zmiany w tym zakresie zostały uchwalone.
Od ponad 4 lat Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Z pewnością masz świadomość, że wiele firm może korzystać z tego faktu - na różne sposoby, choćby na przykład korzystając z pomocy publicznej oferowanej zgodnie z wytycznymi Wspólnoty. A czy chciałbyś wiedzieć, jakie konkretne ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej oferuje Unia? Z niniejszego artykułu uzyskasz odpowiedzi na te, jak również inne pytania, na przykład:
85 mld euro otrzyma Polska do 2015 r. z nowego rozdania unijnych funduszy. Jeśli dołożymy do tego wkład krajowy, to razem na działania prorozwojowe będzie ok. 108 mld euro. Fundusze te przeznaczone są na infrastrukturę komunikacyjną i ochrony środowiska, wyrównywanie różnic w rozwoju województw, podnoszenie kwalifikacji na rynku pracy oraz wzrost innowacyjności polskiej nauki i polskich firm. W artykule tym znajdziesz wybrane formy dofinansowania, z których będzie mogła skorzystać bezpośrednio Twoja firma. Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie stworzono w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka (PO IG) oraz w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki (PO KL). Jest to jedyne w swoim rodzaju kompendium wiedzy, które pozwoli Ci zorientować się, jakie instrumenty najbardziej odpowiadają planom Twojej firmy. Z tekstu dowiesz się m.in.:
Dla każdej firmy funkcjonującej na rynku, niezależnie, czy w czasie kryzysu, czy też stabilnego wzrostu, najważniejszym celem w horyzoncie krótkoterminowym jest utrzymanie płynności płatniczej. Zdolność do terminowego regulowania bieżących zobowiązań w dużym stopniu zdeterminowana będzie wielkością i strukturą kapitału obrotowego. Jeśli chcesz wiedzieć, jak bezbłędnie ustalić zapotrzebowanie na kapitał obrotowy albo jak prawidłowo regulować cykl konwersji gotówki - przeczytaj ten artykuł! Dowiesz się także z niego:
Biegła znajomość technik sporządzania oraz wyciągania wniosków ze sprawozdań finansowych to jedno z Twoich podstawowych zadań. Aby szybko i skutecznie interpretować różne pozycje, które są przedstawiane w każdym sprawozdaniu finansowym, powinieneś wiedzieć, nad czym np. dłużej się zatrzymać, a jakie wielkości są mniej istotne dla ogólnego obrazu firmy. Potrzebna jest Ci też wiedza, które wielkości ze sprawozdań można łączyć w tzw. wskaźniki finansowe - a co za tym idzie, jak pogłębić ocenę finansową analizowanej firmy. Poznaj, co radzą eksperci:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip