Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oznacza przywóz towarów z obszaru Unii Europejskiej na terytorium Polski. Stanowi ono lustrzane odbicie wewnąrzwspólnotowej dostawy towarów. Jest to więc nic innego jak zakup towaru od firmy z innego państwa członkowskiego UE. Jak zatem należy poprawnie rozliczać VAT w przypadku nabycia towaru wewnątrzwspólnotowego?
Transakcje wewnątrzwspólnotowe muszą być ujmowane w księgach rachunkowych zgodnie z ich treścią ekonomiczną. Właściwa ewidencja jest bowiem niezbędna przy ustalaniu przychodów w przypadku WDT i kosztów nabytych towarów w przypadku WNT.
Pytanie: Spółka w kwietniu br. nabyła samochód ciężarowy do 3,5 tony od niemieckiego kontrahenta będącego płatnikiem podatku od wartości dodanej. Uzyskano z urzędu skarbowego zaświadczenie o zwolnieniu z akcyzy. Złożono w urzędzie skarbowym VAT-23 w terminie 14 dni od daty powstania obowiązku podatkowego i uiszczono należny VAT. Wartość samochodu 55.000 euro. Do VAT przeliczono wartość, stosując średni kurs NBP z dnia poprzedzającego datę wystawienia faktury. Jak wykazać transakcję i odprowadzony VAT w pliku JPK_V7 składanym do 25. dnia następującego po okresie rozliczenia? W jakich pozycjach deklaracji powinien być wykazany podatek należny i naliczony?
Pytanie: Spółka kupiła używany (powyżej roku) samochód osobowy z Austrii, opłaciła akcyzę, sporządziła VAT-23 oraz zapłaciła VAT, ponieważ na informacji podatkowej wyjaśniono, że tak należy zrobić i później w JPK_VAT będzie można sobie ten VAT rozliczyć. Czy w JPK ujmować zakup samochodu po stronie VAT naliczonego i należnego. Jeżeli tak, to w jaki sposób ten zapłacony VAT odliczyć?
Transakcje łańcuchowe charakteryzują się bezpośrednią dostawą towaru od pierwszego podmiotu w łańcuchu do ostatniego, podczas gdy faktura dotycząca dostawy „przechodzi” przez każdy podmiot w łańcuchu. Szczególną formą transakcji łańcuchowych są transakcje trójstronne, które są związane ze szczególnymi wymogami w zakresie dokumentacji oraz rozliczenia VAT. O tym, jakie to wymogi i jakie są konsekwencje braku przestrzegania formalności związanych z transakcjami trójstronnymi, wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku o sygn. akt C-247/21.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip