Problem: Jak powinno przebiegać księgowanie (na jakich kontach) faktur korygujących in minus przez sprzedającego towar? Spółka w 2023 roku dokonała sprzedaży towaru wg umowy i wystawiła faktury sprzedażowe i wydała towar. W kwietniu 2024 roku zgodnie z aneksem do umowy otrzymała rozliczenie od kontrahenta korygujące cenę sprzedaży in minus. W kwietniu spółka wystawiła faktury korygujące (zmniejszające cenę). Jak prawidłowo zaksięgować te faktury, czy na zmniejszenie wartości sprzedanych towarów? Czy powinno nastąpić księgowanie na pozostałych kosztach operacyjnych? Dodam, że sprawozdanie spółki za 2023 rok zostało już zatwierdzone.
Pytanie: Czy korekty in minus wystawione z datą czerwcową z 2022 roku dotyczące ubiegłego można ująć w bieżącej deklaracji VAT? Błąd nie wynika z naszej pomyłki, a z ustaleń z klientem.
Problem: Proszę w sposób jasny przedstawić, jak powinny być rozliczane faktury korygujące czy to in plus czy in minus, zarówno u nabywcy i u odbiorcy i jakie dokumenty na tę okoliczność firma powinna posiadać w 2022 roku.
Pytanie: Mam pytanie odnośnie korekty in minus. Otóż 27 maja br. została wystawiona faktura sprzedaży na 200 tys. zł na materiały budowlane. Z uwagi na to, że nastąpiła podwyżka cen od producenta, klient odstąpił od umowy i zażądał korekty in minus. W związku z tym 14 czerwca br. zwrócono klientowi pieniądze na konto i wystawiono korektę in minus, też z datą czerwcową. Z jaką datą powinnam zaksięgować korektę w VAT i w pliku JPK_VAT. Czy w czerwcu? Czy takie odstąpienie od umowy wystarczy? Jak powinno wyglądać rozliczenie faktury korygującej w tej sytuacji?
Czy podatnik wystawiający fakturę korygującą in minus może dokonać korekty podatku należnego w okresie, w którym wystawił tę fakturę?
Obowiązujący od 1 stycznia 2021 r. pakiet SLIM VAT miał uprościć rozliczenia podatkowe i ograniczyć obowiązki ciążące na podatnikach. Tymczasem sztandarowa regulacja w ramach pakietu, czyli zmiany w rozliczaniu faktur korygujących in minus, budzi mnóstwo wątpliwości wśród podatników. Dlatego też Ministerstwo Finansów zostało zmuszone do wydania objaśnień w zakresie SLIM VAT, które obecnie znajdują się w konsultacjach, a znaczną ich część stanowią właśnie wyjaśnienia dotyczące faktur korygujących in minus.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip