Ręczne uporządkowanie nawet niewielkiego zestawu danych zajmuje sporo czasu, natomiast w przypadku kilku tysięcy pozycji jest wręcz niemożliwe. Można jednak skorzystać z pomocy Excela – ma on narzędzie służące do sortowania danych, które jest proste w obsłudze i można z niego skorzystać praktycznie przy każdym zadaniu.
Często dane zaimportowane z systemów finansowo-księgowych są w formie ciągów znaków umieszczonych w jednej kolumnie. W takiej formie nie nadają się do dalszej obróbki i wymagają podziału na poszczególne części w kolejnych kolumnach.
Obliczenia, np. związane z wartościami reprezentującymi daty, są niezwykle kłopotliwe szczególnie dla początkujących użytkowników Excela. Można jednak przygotować różne formuły-szablony, które wykorzystuje się do szybkiego wyznaczenia pewnych specjalnych dat, np. ostatniego dnia kwartału czy ostatniego czwartku w miesiącu. Jest to przydatne w tych firmach, w których dniem wypłaty pensji jest właśnie któryś ostatni dzień tygodnia w miesiącu.
Jednym z rodzajów kosztów, które podlegają planowaniu, jest amortyzacja posiadanych przez firmę środków trwałych. Znamy bowiem wartość bieżącą danego środka trwałego, jego stawkę amortyzacyjną oraz okres użytkowania. Nie ujmowany jest natomiast koszt amortyzacji planowanych inwestycji. Rozwiązaniem jest więc stworzenie narzędzia w Excelu do wyliczania przyszłej amortyzacji.
Na początek do tabeli przestawnej istniejącej już w arkuszu Tabela przestawna dodamy pola Wartość i Cena średnia . Wartość informować nas będzie o wysokości obrotu osiągniętego w analizowanym okresie, a Cena średnia – o średniej cenie sprzedaży danego produktu dla wszystkich klientów. Następnie analizujemy produkt i tworzymy raport, zaznaczamy prognozowaną ilość produktu do klienta i kontrolujemy realizację założonego wzrostu sprzedaży. Przydatną analizą jest również pokazanie struktury sprzedaży produktów w regionie.
Jednym z pierwszych etapów budżetowania sprzedaży jest jej prognozowanie przez przedstawicieli handlowych. Takie planowanie należy przeprowadzić w tabelach z podziałem na klientów i produkty.
Wyliczanie wskaźników finansowych to część analizy sytuacji przedsiębiorstwa polegająca na pokazywaniu efektywności jego działania. Excel oferuje cały pakiet wbudowanych funkcji finansowych, które ułatwiają wyliczenia i analizy finansowe.
Analiza przedsiębiorstwa na bazie sprawozdania finansowego przedstawia w sposób jasny i przejrzysty sytuację ekonomiczną jednostki gospodarczej w zakresie wypłacalności oraz zwrotu zainwestowanego kapitału. Określa także potencjał ekonomiczny do rozwoju. Do nadzorowania rzetelności przedstawionych danych służą wewnętrzne procedury weryfikacji prowadzenia biznesu zgodnego z regulacjami prawnymi, zwane compliance , szczególnie ważne dla potencjalnych nabywców udziałów.
Program prezentuje sposoby czytelnej prezentacji analiz finansowych. Dzięki diagramowi analitycznemu będziesz mógł szybko przedstawić np. rachunek wyników wraz z możliwością wprowadzania różnych hipotetycznych wariantów analizy.
Chcesz wziąć kredyt i potrzebujesz znać jego koszt, wysokość rat i odsetek. Czy musisz udawać się w tym celu do banku i niepotrzebnie tracić czas? Niekoniecznie! Pokażemy Ci, jak kompleksowo wykorzystać arkusz kalkulacyjny do samodzielnego zbudowania kompletnej kalkulacji kredytowej. W tekście przeczytasz także:
Twoja firma właśnie szuka nowych potencjalnych szans na rozszerzenie swojej działalności, na podjęcie nowych inwestycji. Przed Tobą zaś zostaje postawione zadanie - sprawdzenie, na ile jest to opłacalne, ile dana inwestycja w przyszłości może dać zwrotu i przyczynić się do wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Czy wiesz, jak takie zadanie wykonać? W tym artykule dostajesz unikalny poradnik, jak krok po kroku zbudować program do analizy inwestycji z wykorzystaniem programu informatycznego. Dowiesz się również:
Podczas oceny kondycji finansowej firmy dokonywanej przez analityka finansowego, często nieodzowne jest sprawdzenie, czy i jak efektywnie dana firma wykorzystuje zjawisko nazywane w ekonomii dźwignią. Analiza i wykorzystanie w praktyce ryzyka oraz zarządzanie nim może niejednej firmie pomóc w efektywniejszym pomnażaniu bogactwa właścicieli. Sprawdź zatem:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip