W warunkach trwającej epidemii i licznych obostrzeń z nią związanych obserwujemy wzmożoną sprzedaż w Internecie. Dla wielu firm rozpoczęcie sprzedaży tym kanałem jest jedyną szansą na przetrwanie i uchronienie przed likwidacją. Jedną z możliwych form sprzedaży w sieci jest sprzedaż w modelu droppshippingu, praktykowanym głównie przez przedsiębiorców niemających środków na zainwestowanie w narzędzia do sprzedaży na swoich stronach internetowych.
Zużycie materiałów to grupa kont, która służy do ewidencji księgowej kosztów zużycia materiałów pobranych bezpośrednio z magazynu, jak również oddanych do zużycia bezpośrednio po ich zakupie (niepodlegających magazynowaniu). Sprawdź, co powinna zawierać.
Niektóre organizacje non profit mogą prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów oraz zrezygnować z obowiązków sprawozdawczych. Warto zastanowić się, czy podjęcie takiej decyzji jest możliwe oraz czy taka decyzja „opłaca się” z punktu widzenia zarządzania organizacją pozarządową.
Towary psują się ze względu na wady produkcyjne, niskiej jakości materiały czy niewłaściwe używanie przez kupujących. Niemniej, każdy sprzedawca odpowiada za wady sprzedawanych towarów, a reżim odpowiedzialności może wyznaczać rękojmia za wady rzeczy sprzedanej lub gwarancja. Ze względu na różne uprawnienia przysługujące kupującym, występują różne skutki dotyczące sprzedaży, co powinno znajdować odzwierciedlenie w rozliczanych podatkach oraz księgach rachunkowych.
PYTANIE : Jakich obowiazków należy dochować, gdy klient w związku z przekroczeniem limitu musi obowiązkowo przejść z PKPiR na pełną księgowość?
Czy to prawda, że w 2022 r., każdy będzie musiał mieć kasę? Kto i kiedy musi obecnie stosować obowiązkowo kasę online? Czy każdy może wymienić kasę fiskalną na kasę online dobrowolnie już teraz i skorzystać z ulgi na wymianę kasy? Czy jeżeli przedsiębiorca korzystał z ulgi na zwykłą kasę, może skorzystać z ulgi na kasę online?
Temat obrotu nieruchomościami oraz ich najmu stał się w ostatnich latach dość popularny i „gorący”, także pod kątem podatkowo-rachunkowym. Do biur rachunkowych coraz częściej zgłaszają się osoby dokonujące inwestycji w nieruchomości. Popularne stało się przygotowywanie mieszkań na tzw. flipy, czyli zakup w celu wykończenia i sprzedaży oraz najem lokali mieszkaniowych. Dla wielu biur tacy klienci to nowość, dlatego poniżej przytaczamy wskazówki, jak prawidłowo dokonać ich rozliczeń księgowych na gruncie ustawy o rachunkowości i PKPiR.
W każdej prawie działalności auto to niezbędne narzędzie pracy, a wydatki z nim związane stanowią zazwyczaj koszt uzyskania przychodów. Trzeba jednak pamiętać, że przy samochodach osobowych takie rozliczenie wymaga prowadzenia stosownej ewidencji przebiegu pojazdu, która różni się w zależności od tego, czy dotyczy auta firmy, czy auta pracownika. Ewidencja jest też niezbędna do celów odliczenia VAT. Jak ją prowadzić, by uniknąć nieprawidłowości, podpowiadamy poniżej.
W 2019 roku weszły w życie zmiany mające na celu uproszczenie, modernizację i ujednolicenie przepisów dotyczących bonów na towary lub usługi. Najważniejsze jest jednak to, że inaczej bony są rozliczane w podatku dochodowym, a inaczej w VAT.
Pobór opłat parkingowych z pomocą pracownika parkingu nie zwalnia z ewidencji na kasie fiskalnej – tak wynika z wyroku NSA o sygnaturze akt I FSK 453/17. Poznaj szczegóły sprawy i sprawdź komentarz eksperta.
Podatnik otrzymał fakturę za gaz w grudniu 2018 r. (prognoza). Data sprzedaży natomiast była 11 lipca 2019 r. za okres od 11 maja 2019 r. do 11 lipca 2019 r. Jak powinna zostać zaewidencjonowana faktura? Co z PIT? Podatnik prowadzi PKPiR.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip