Mimo, że rolnicy sprzedający owoce, warzywa czy miód z własnego gospodarstwa albo odpłatnie wynajmujący sprzęt rolniczy swoim sąsiadom w powszechnej świadomości nie kojarzą się z przedsiębiorcami, to jednak do celów podatkowych są traktowani na podobnych zasadach. Dotyczy to również obowiązków związanych ze stosowaniem kas fiskalnych.
Rolnicy często rejestrują się na potrzeby VAT i dokonują rozliczeń tego podatku zarówno w związku z produkcją rolną, jak i ze świadczeniem usług rolniczych. Z powodu niejasnych przepisów wielu z nich ma wątpliwości, kto powinien dokonać takiej rejestracji w sytuacji, gdy gospodarstwo rolne jest prowadzone przez oboje małżonków.
Od 28 stycznia 2023 r. pomocnik rolnika, będący obywatelem Ukrainy w okresie legalnego pobytu na terytorium Polski, może wykonywać w gospodarstwie rolnika wszystkie czynności związane z prowadzeniem działalności rolniczej w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej albo pozostające w związku z wykonywaniem tych czynności.
Zmiany w ustawie o PIT, które weszły w życie 1 stycznia 2023 r., dotyczą również zwolnień od tego podatku. Do ich beneficjentów należą m.in. producenci rolni, spośród których wielu zostało poszkodowanych w związku z toczącym się konfliktem zbrojnym na Ukrainie.
Stosowanie 0% stawki VAT na wybrane produkty związane z produkcją rolniczą, w tym na niektóre nawozy, podłoża do upraw i polepszacze gleby będzie wydłużone do końca br. Tak wynika z projektu rozporządzenia, który został opublikowany przez resort finansów.
Opublikowany został już projekt nowego rozporządzenia ministra finansów w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej. Wynika z niego, że normy szacunkowe na 2020 rok będą niższe niż obecnie obowiązujące.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip