Zastanawiasz się, jak prawidłowo rozliczać VAT przy dostawie ciągłej? Poznaj definicję dostawy ciągłej, moment powstania obowiązku podatkowego. Dowiedz się, jak interpretują to sądy, a jakie jest podejście organów podatkowych. Zdobądź wiedzę, która pozwoli Ci uniknąć błędów i usprawnić procesy w Twojej firmie!
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
W ustawie o VAT nie znajdziemy wyjaśnienia pojęcia dostawy ciągłej. Próbę wskazania, czym jest ciągła dostawa, wzięło na siebie sądownictwo administracyjne. Jednak definicje takie były i są tworzone na potrzeby konkretnych rozstrzygnięć, powstających na gruncie określonych stanów faktycznych. Nie mogą więc one mieć uniwersalnego charakteru.
Dostawa ciągła nie doczekała się swej definicji w regulacjach prawnych. Ponieważ brak wyjaśnienia tego pojęcia w ustawach podatkowych, rolę podmiotu, który podjął się próby dokonania określenia, czym jest ciągła dostawa, wzięło na siebie sądownictwo administracyjne. Jednak definicje takie były i są tworzone na potrzeby konkretnych rozstrzygnięć, powstających na gruncie określonych stanów faktycznych, nie mogą więc mieć one uniwersalnego charakteru. Lecz na dzień dzisiejszy innych po prostu nie ma.
Warunkiem powstania obowiązku podatkowego w stosunku do dostawy dokonanej etapami jest możliwość jej wyodrębnienia zarówno pod względem daty, jak i przedmiotu (zakresu dostawy).
Przy sprzedaży nieruchomości stanowiącej przedmiot wspólności majątkowej obowiązkiem, a zarazem problemem jest ustalenie i wskazanie podatnika VAT, który obowiązany będzie do rozliczenia tego podatku z tytułu tej transakcji.
Czynność polegająca na przerobie powierzonej rzeczy z wykorzystaniem materiałów własnych, to usługa złożona. Do właściwego jej zakwalifikowania konieczne jest ustalenie czynności dominującej.
Pytanie: Sp. z o.o. jest pośrednikiem – kupuje w krajach UE oraz spoza UE usługi, a potem sprzedaje je osobom fizycznym. Czy mogę stosować stawkę VAT „zw” lub 0% zgodnie art. 28d ustawy o VAT lub § 6 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia w sprawie towarów i usług. Jeżeli tak, to jaka może być transakcja VAT i w jakie pole deklaracji muszę wstawić dane.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip