Ministerstwo Finansów opublikowało wzory dokumentów elektronicznych informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P) i od osób prawnych (TPR-C). Na złożenie deklaracji jest czas do końca września.
Znamy już projekt nowelizacji przepisów dotyczących zasady tworzenia dokumentacji cen transferowych. Proponowane rozwiązania zmniejszą obciążenia administracyjne szczególnie w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw oraz dadzą organom skarbowym większy dostęp do danych podatników poprzez raportowanie do KAS dokumentacji MASTER FILE, CBCR i TP-R.
Ministerstwo Finansów pracuje nad rozporządzeniem, które da podatnikom więcej czasu na przygotowanie dokumentacji podatkowej oraz na złożenie CIT-TP i PIT-TP. Oznacza to, że z tych obowiązków będzie się trzeba wywiązać do końca września, a nie do 31 marca.
Mimo, że fiskus niedawno wydłużył o kilka miesięcy terminy do wywiązania się z obowiązków dotyczących sporządzenia dokumentacji cen transferowych za 2017 rok, to warto już teraz przygotować się do ich realizacji.
Jak dowiedziała się nasza redakcja Ministerstwo Finansów szykuje rozporządzenie, które da podatnikom więcej czasu na przygotowanie dokumentacji podatkowej oraz na złożenie CIT-TP i PIT-TP. Oznacza to, że z tych obowiązków będzie się trzeba wywiązać do końca września, a nie do 31 marca.
Dobrze, że ministerstwo finansów widzi problemy podatników, ale szkoda, że nastąpiło to tuż przed 31 marca – ocenia Monika Palmowska, partner w zespole ds. cen transferowych w KPMG w Polsce.
Próg powiązań kapitałowych pomiędzy podmiotami powiązanymi został zwiększony z 5 do 25 procent. W stosunku do podmiotów o mniejszych powiązaniach kapitałowych nie będą już stosowane przepisy o cenach transferowych. Więcej obowiązków dokumentacyjnych będą miały za to większe jednostki. Nowelizacja przepisów o cenach transferowych została już podpisana przez Prezydenta.
Projektowane zmiany wpisują się w unijny trend koncentrowania uwagi organów podatkowych na relatywnie dużych podmiotach, zdejmując przy tym część obowiązków dokumentacyjnych i administracyjnych z podmiotów niewielkich – zauważa Samir Kayyali, doradca podatkowy. Sprawdź komentarz eksperta do najnowszych zmian w podatkach dochodowych.
Krajowa ustawa ma na celu zaimplementowanie dyrektyw unijnych, a planowane modyfikacje odbywają się równolegle w ustawodawstwach wszystkich państw UE.
Ryzyko największych uszczupleń fiskalnych występuje zazwyczaj tam gdzie są zawierane istotne kwotowo transakcje, za którymi stoją pokaźne przepływy finansowe.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip