W drugiej połowie roku podmioty powiązane, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, muszą wywiązać się z obowiązków dokumentacyjnych. Dotyczy to m.in. sporządzenia lokalnej i grupowej dokumentacji cen transferowych, a także przekazania fiskusowi informacji TPR-P lub TPR-C za ubiegły rok. Niedopełnienie tych obowiązków może spowodować poważne konsekwencje.
Chcesz uniknąć problemów z fiskusem? Zdobądź kluczową wiedzę na temat zasad należytej staranności w dokumentacji VAT! Dowiedz się, jak stworzyć solidne procedury firmowe i regulaminy, które zabezpieczą Twoją firmę przed ryzykiem podatkowym i zapewnią przejrzystość w rozliczeniach. To niezbędne szkolenie dla każdego, kto chce mieć pewność, że jego dokumentacja VAT jest w pełni zgodna z przepisami.
Korzyści dla uczestnika:
Prowadzenie biura rachunkowego – jak każdego innego rodzaju działalności gospodarczej – związane jest z ryzykiem. Konieczność opłacania należności publiczno-prawnych (podatków, składek ZUS) dotyczy wszystkich przedsiębiorców. Jednak całkowity brak płatności za wystawione faktury nie bywa udziałem każdego prowadzącego działalność gospodarczą. Opóźnienia zdarzają się, natomiast całkowity brak płatności za świadczenie jest patologią gospodarki.
Jednym z obowiązków podatników dokonujących transakcji z podmiotami z nimi powiązanymi, a także z tzw. rajów podatkowych, jest sporządzanie w postaci elektronicznej lokalnej dokumentacji cen transferowych (local file). Na realizację tego obowiązku w odniesieniu do 2022 roku większość podatników, których on dotyczy, ma czas do końca października br.
Przyjęte przez Sejm przepisy przedłużają termin do złożenia informacji TPR (art. 23zf ust. 1 ustawy o PIT i art. 11t ust. 1 ustawy o CIT).
Wielu podatników jest obecnie zobowiązanych do sporządzania dokumentacji podatkowej. Podmioty te powinny przestrzegać terminów dla określonych obowiązków dokumentacyjnych. W ramach dokumentacji podatkowej podatnicy najczęściej borykają się z problem wyboru metody weryfikacji cen transferowych.
Lokalną dokumentację cen transferowych powinny sporządzić podmioty powiązane w celu wykazania, że ceny przyjęte w danym roku obrotowym zostały ustalone na warunkach rynkowych, tj. takich, jakie ustaliłyby podmioty niepowiązane. Ustawodawca przewidział różne progi kwotowe dla jednorodnych transakcji kontrolowanych w zależności od charakteru transakcji.
Od początku roku lokalna dokumentacja cen transferowych obejmuje szerszy zakres informacji. Jest to kolejna w ostatnich latach zmiana w zakresie obowiązków związanych z przygotowaniem dokumentacji cen transferowych. Częste zmiany ustaw oraz nowe rozporządzenia w zakresie cen transferowych połączone ze zwiększonym zainteresowaniem organów podatkowych tym obszarem w ostatnich latach powodują, że podatnicy powinni dochowywać jeszcze większej staranności, aby wypełnić ustawowe wymagania.
Sytuacja spowodowana pandemią utrudniła pozyskiwanie certyfikatów rezydencji od zagranicznych kontrahentów. Można jednak liczyć na ułatwienia, które wprowadziła tarcza 4.0.
Ministerstwo Finansów opublikowało zestawienie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania podatników w zakresie nowych obowiązków dotyczących raportowania cen transferowych (informacja o cenach transferowych TPR)
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypomniał w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej o obowiązkach niepełnosprawnych przedsiębiorców, którzy ubiegają się o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne.
Inwentaryzacja metodą porównania zapisów polega na zestawieniu danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników. Chodzi tu przede wszystkim o urealnienie sald wykazywanych w księgach rachunkowych oraz wyeliminowanie sald nieistniejących w praktyce.
Nowe rozporządzenie precyzuje obowiązki podatników przygotowujących dokumentację podatkową za 2017 rok, tj. podmiotów, których przychody lub koszty przekroczyły w ubiegłym roku 2.000.000 euro.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip