Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Przekazanie lokali na rzecz fundacji rodzinnej jako darowizna może mieć istotne konsekwencje podatkowe, zwłaszcza w zakresie VAT. Czy taka darowizna oznacza konieczność skorygowania wcześniej odliczonego podatku? A jeśli tak, to w jakim okresie należy to zrobić? Dowiesz się, kiedy przekazanie nieruchomości podlega opodatkowaniu oraz w jakich przypadkach korekta odliczonego podatku jest konieczna. Sprawdź możliwe scenariusze działania.
Wycofanie samochodu na cele prywatne z firmy stanowi dostawę towaru opodatkowaną VAT, jeśli przy jego nabyciu podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego. Jeśli zatem była możliwość odliczenia VAT naliczonego z uwagi na zamiar wykorzystywania samochodu do działalności gospodarczej opodatkowanej, to jego wycofanie jest opodatkowane VAT.
Pytanie: Podatnik zawarł ze swoim synem umowę darowizny pieniężnej, która będzie wypłacona w ratach. Czy w takim przypadku znajdzie zastosowanie wyrok NSA z 17 maja 2016 r. o sygn. II FSK 941/14, w którym obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania ostatniej raty darowizny. Czyli obowiązek zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego powstanie w terminie 6 miesięcy od daty ostatniego przelewu?
Warunkiem zwolnienia od podatku darowizny pieniędzy w kręgu najbliższej rodziny jest udokumentowanie ich wpłaty na rachunek obdarowanego przelewem bankowym lub przekazem pocztowym. Sytuacja, w której obdarowany otrzymuje gotówkę, a następnie wpłaca pieniądze na swoje konto, nie spełnia warunków do zastosowania zwolnienia, o którym mowa. Tak wynika z nowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Kto może skorzystać z pełnego zwolnienia darowizn od podatku
Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z preferencji w tym zakresie
Czy otrzymanie darowizny w gotówce uprawnia do zwolnienia
Jakie stanowisko w tej kwestii prezentowały organy podatkowe oraz sądy administracyjne
Jak wątpliwości związane z korzystaniem ze zwolnienia rozstrzygnął NSA
Problematyka nieodpłatnego przekazania towarów, w tym m.in. darowizn czy przeznaczenia ich na cele prywatne, rodzi szereg pytań i wątpliwości. Na szczęście praktyka, interpretacje czy orzecznictwo dają wiele odpowiedzi na nurtujące podatników kwestie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip