W zakresie usług biur rachunkowych, które zajmują się rozliczeniami podatkowymi oraz księgowymi, leży również wyjaśnianie i korygowanie nieprawidłowości. Aby uniknąć odpowiedzialności karnoskarbowej za nieprawidłowości, można złożyć czynny żal. Sprawdź, czy może je złożyć biuro rachunkowe.
Podatnicy, którzy nie wywiązali się z obowiązku podatkowego, dotyczącego m.in. informacji o schematach podatkowych (MDR) lub o cenach transferowych (TPR-C i TPR-P), mogą złożyć tzw. czynny żal do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. W tym celu można skorzystać z usługi dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl.
Czy podczas składania korekty deklaracji VAT zarówno do 1 października 2020 r., jak i obecnie po zmianie przepisów, w nowym pliku JPK_VAT trzeba składać dodatkowo czynny żal?
Czy podczas składania korekty deklaracji VAT kwartalnie do 1 października 2020 r. i po zmianie przepisów w nowym pliku JPK_VAT trzeba składać dodatkowo do korekty czynny żal? Sprawdźmy.
Od 1 października 2020 r. podatnicy zobowiązani są do składania nowej wersji JPK. Plik składa się z części ewidencyjnej i deklaracyjnej. Po nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego część ewidencyjna JPK_VAT została uznana za księgę. A to oznacza, że w przypadku korekty części ewidencyjnej, czyli dotychczasowego JPK, podatnik powinien złożyć czynny żal, aby nie zostać ukaranym za przesyłanie nierzetelnej księgi.
31 stycznia upłynął termin do przekazania fiskusowi niektórych dokumentów rozliczeniowych, w tym m.in. PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11 czy CIT-6AR za 2019 rok. Ze względu na to, że większość tego rodzaju deklaracji i informacji ekspediowana jest drogą elektroniczną, ich wysyłka na ogół odbywa się szybko i sprawnie. Jednak nie zawsze tak jest. Jeżeli wystąpiły problemy z ich transferem i doszło do przekroczenia wyznaczonego w tym zakresie terminu, należy jak najszybciej przedsięwziąć kroki w celu uniknięcia kary za wykroczenie skarbowe.
Ograniczenie stosowania czynnego żalu, wzrost kar za wykroczenia i przestępstwa skarbowe czy też nowa kategoria czynów zabronionych – takie zmiany zakłada nowelizacja Kodeksu karnego skarbowego.
Minął termin na składanie deklaracji podatkowej, a Ty jej nie złożyłeś? Zrób to niezwłocznie i dołącz do niej czynny żal. To zawiadomienie organu podatkowego o popełnieniu czynu zabronionego, które umożliwi Ci uniknięcie odpowiedzialności karnej skarbowej. Aby sporządzić taki czynny żal, skorzystaj z gotowego wzoru pisma.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip