choroby

Czy molestowana pracownica musi zgodzić się na porozumienie stron?

Pytanie: Od października 2006 r. pracuję w niewielkiej firmie. Pracodawca był ze mnie bardzo zadowolony, pracowałam często w nadgodzinach i nie pobierałam z tego faktu żadnych pieniędzy. Traktowałam tę firmę jak swoją. Niestety jakieś 2 miesiące temu szef zaczął spoufalać się wobec mnie, dzwonił codziennie i się żalił. Wysłuchiwałam go i doradzałam. Jako dowód mam wszystkie sms-y oraz jego e-maile. Dnia 18 sierpnia 2007 r. pracodawca wyznał mi miłość. To wyznanie było dla mnie ogromnym zaskoczeniem i w związku z tym postanowiłam nie rozmawiać więcej na ten temat. Z powodu całej tej sytuacji bardzo źle się poczułam, gdyż pracodawca powiedział mi, żebym już więcej nie przychodziła do pracy. Ze złym stanem zdrowia udałam się do lekarza, który zalecił mi przerwę od pracy i dał zwolnienie lekarskie. Będąc na zwolnieniu lekarskim, otrzymałam od pracodawcy pismo, że zostałam ukarana karą porządkową w postaci nagany z wpisaniem do akt za niedbałe wykonanie swoich obowiązków. Całkowicie się z tym nie zgadzam (wniosłam sprzeciw), gdyż zawsze z obowiązków wywiązywałam się w 100%. Na potwierdzenie mam sms-y od szefa, który mnie chwali do momentu, gdy odmówiłam dalszej rozmowy. Obecnie pracodawca proponuje mi rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron i straszy, że nie wypłaci mi już wynagrodzenia za pracę. Nie chcę ugody, ponieważ to nie moja wina. Dlaczego ja mam być poszkodowaną? Jak postąpić w takiej sytuacji? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.

Archiwalny Jak rozstać się z nieobecnym pracownikiem zatrudnionym na okres próbny i jakie świadczenia należy mu wypłacić?

Pytanie: Dnia 20 marca br. zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracą na okres próbny 3-miesięczny i zgłosiliśmy go do ZUS na druku ZUS ZUA. 2 kwietnia br. telefonicznie poprosił o 1 dzień urlopu na żądanie. Od 3 kwietnia br. pracownik nie stawił się do pracy i nie mogliśmy w żaden sposób skontaktować się z nim. 10 kwietnia br. wysłaliśmy listem poleconym wypowiedzenie umowy o pracę. 7 maja br. otrzymaliśmy zaświadczenie ze szpitala psychiatrycznego, że pracownik ten przebywa na leczeniu od 25 kwietnia br. z prośbą o potwierdzenie jego ubezpieczenia. Do 7 maja br. nie otrzymaliśmy potwierdzenia odbioru listu z wypowiedzeniem. Za miesiąc marzec br. wypłaciliśmy wynagrodzenie proporcjonalnie za przepracowany okres i dodatkowo premię uznaniową. Za miesiąc kwiecień br. wypłaciliśmy wynagrodzenie za 1 dzień (urlop na żądanie). Za pozostałą część kwietnia pracownik nie otrzymał wynagrodzenia za względu na nieusprawiedliwioną nieobecność. Jeżeli poczta zwróci list z wypowiedzeniem, którego pracownik na pewno nie odbierze, a my otrzymamy zwolnienie lekarskie, kiedy nastąpi rozwiązanie umowy o pracę? W jaki sposób wyliczyć mu wynagrodzenie za czas choroby? Czy to wynagrodzenie należy się pracownikowi? Kiedy powinnam złożyć ZUA ZWUA i jak wyliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop? – pyta kadrowa z Torunia.