Pytanie: Czy jednorazowe nagrody i premie, które nie ulegają pomniejszaniu za czas choroby stanowią podstawę do naliczania składek na ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Od 10 miesięcy zatrudniamy pracownika na umowę zlecenia z wynagrodzeniem miesięcznym 1.400 zł. Pracownik nie jest nigdzie zatrudniony. To jest jego jedyne zatrudnienie. Odprowadzamy za zleceniobiorcę wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne w tym ubezpieczenie chorobowe dobrowolnie. Obecnie pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy powinniśmy wypłacić mu zasiłek chorobowy? Jeżeli tak, to jak ustalić podstawę zasiłku chorobowego; proszę o przykłady. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Od października 2006 r. pracuję w niewielkiej firmie. Pracodawca był ze mnie bardzo zadowolony, pracowałam często w nadgodzinach i nie pobierałam z tego faktu żadnych pieniędzy. Traktowałam tę firmę jak swoją. Niestety jakieś 2 miesiące temu szef zaczął spoufalać się wobec mnie, dzwonił codziennie i się żalił. Wysłuchiwałam go i doradzałam. Jako dowód mam wszystkie sms-y oraz jego e-maile. Dnia 18 sierpnia 2007 r. pracodawca wyznał mi miłość. To wyznanie było dla mnie ogromnym zaskoczeniem i w związku z tym postanowiłam nie rozmawiać więcej na ten temat. Z powodu całej tej sytuacji bardzo źle się poczułam, gdyż pracodawca powiedział mi, żebym już więcej nie przychodziła do pracy. Ze złym stanem zdrowia udałam się do lekarza, który zalecił mi przerwę od pracy i dał zwolnienie lekarskie. Będąc na zwolnieniu lekarskim, otrzymałam od pracodawcy pismo, że zostałam ukarana karą porządkową w postaci nagany z wpisaniem do akt za niedbałe wykonanie swoich obowiązków. Całkowicie się z tym nie zgadzam (wniosłam sprzeciw), gdyż zawsze z obowiązków wywiązywałam się w 100%. Na potwierdzenie mam sms-y od szefa, który mnie chwali do momentu, gdy odmówiłam dalszej rozmowy. Obecnie pracodawca proponuje mi rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron i straszy, że nie wypłaci mi już wynagrodzenia za pracę. Nie chcę ugody, ponieważ to nie moja wina. Dlaczego ja mam być poszkodowaną? Jak postąpić w takiej sytuacji? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudnialiśmy rencistę, który wypowiedział nam umowę o pracę. W trakcie wypowiedzenia pracownik zachorował, a czas choroby obejmował okres po rozwiązaniu umowy o pracę. Czy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę? Pracownik w okresie zatrudnienia opłacał składki: rentową, emerytalną, chorobową. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i opłacam składki na ZUS na preferencyjnych zasadach. Czy po urodzeniu dziecka otrzymam zasiłek macierzyński? Jakie należy złożyć dokumenty i kiedy? Czy pobierając zasiłek macierzyński, muszę płacić składki na ZUS z tytułu prowadzenia firmy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracuję w szkole jako nauczyciel. Od 1 grudnia 2006 r. jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży, a od 1 czerwca do 30 lipca br. mam przyznane z ZUS świadczenie rehabilitacyjne. Dnia 26 czerwca br. rozpoczynają się wakacje, czyli również urlop dla nauczycieli. Z tego co wiem, w ciągu roku przysługują nauczycielowi 54 dni urlopu. Chciałabym zapytać, czy to świadczenie będzie traktowane przez szkołę, w której pracuję, jako zwolnienie lekarskie i będę mogła po urlopie macierzyńskim, który przypadnie też na okres mojego urlopu, odebrać cały przysługujący mi urlop? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Na jakiej podstawie prawnej ZUS może podjąć decyzję o nieprzyznaniu zasiłku chorobowego, podając za powód brak zaświadczenia o zdolności do pracy? Pracownik wykorzystał 182-dniowy okres zasiłkowy. Potem nastąpiła 2-dniowa przerwa (sobota i niedziela), po której pracownik dostarczył kolejne zwolnienia od lekarzy innych specjalności i o innych numerach statystycznych choroby. O podjętej decyzji przez ZUS pracodawca został powiadomiony i nie skorzystał z uprawnień zawartych w art. 53 Kodeksu pracy. W tej sytuacji pracownik pozostaje bez środków do życia. Dodatkowo informuję, że postępowanie wyjaśniające prowadzone przez ZUS trwało od 12 grudnia 2006 r. do 27 lutego 2007 r. - pisze księgowa ze Świecia.
Pytanie: Dnia 20 marca br. zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracą na okres próbny 3-miesięczny i zgłosiliśmy go do ZUS na druku ZUS ZUA. 2 kwietnia br. telefonicznie poprosił o 1 dzień urlopu na żądanie. Od 3 kwietnia br. pracownik nie stawił się do pracy i nie mogliśmy w żaden sposób skontaktować się z nim. 10 kwietnia br. wysłaliśmy listem poleconym wypowiedzenie umowy o pracę. 7 maja br. otrzymaliśmy zaświadczenie ze szpitala psychiatrycznego, że pracownik ten przebywa na leczeniu od 25 kwietnia br. z prośbą o potwierdzenie jego ubezpieczenia. Do 7 maja br. nie otrzymaliśmy potwierdzenia odbioru listu z wypowiedzeniem. Za miesiąc marzec br. wypłaciliśmy wynagrodzenie proporcjonalnie za przepracowany okres i dodatkowo premię uznaniową. Za miesiąc kwiecień br. wypłaciliśmy wynagrodzenie za 1 dzień (urlop na żądanie). Za pozostałą część kwietnia pracownik nie otrzymał wynagrodzenia za względu na nieusprawiedliwioną nieobecność. Jeżeli poczta zwróci list z wypowiedzeniem, którego pracownik na pewno nie odbierze, a my otrzymamy zwolnienie lekarskie, kiedy nastąpi rozwiązanie umowy o pracę? W jaki sposób wyliczyć mu wynagrodzenie za czas choroby? Czy to wynagrodzenie należy się pracownikowi? Kiedy powinnam złożyć ZUA ZWUA i jak wyliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop? – pyta kadrowa z Torunia.
Pytanie: W firmie jedna z pracownic jest w ciąży. Dostarczyła nam zwolnienie lekarskie na 6 dni. Jakie składniki mam wziąć pod uwagę przy ustaleniu podstawy wymiaru jej wynagrodzenia za czas choroby? – pyta księgowa z Torunia.
Pytanie: Pracownica ma określone w umowie o pracę wynagrodzenie składające się z wartości stałej 1.400 zł i premii uznaniowej w wysokości do 30%. Przez cały marzec 2007 r. pracownica przebywała na urlopie wypoczynkowym, udzielonym jej po urlopie macierzyńskim, a także po zasiłku chorobowym, na którym przebywała od czerwca 2006 r. Za marzec pracodawca nie przyznał pracownicy premii. Co w tym przypadku należy wziąć pod uwagę przy wyliczaniu wynagrodzenia za urlop? - pisze kadrowa z Zielonej Góry
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip