Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Wierzytelność jest prawem zbywalnym, dzięki czemu możliwy jest jej przelew. W konsekwencji wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią. Sprawdź skutki takiej operacji na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych.
Transakcje cesji wierzytelności są przedmiotem licznych zapytań podatników w ramach postępowań interpretacyjnych. Przepisy ustawy o VAT w tym zakresie są nieprecyzyjne i prowadzą do pojawienia się wątpliwości, czy takie transakcje powinny podlegać opodatkowaniu VAT, czy nie. Ponadto w praktyce gospodarczej występują różne rodzaje cesji, co dodatkowo komplikuje sprawę.
Najbardziej popularną formą cesji wierzytelności jest jej sprzedaż. Do cesji (zbycia) wierzytelności w obrocie gospodarczym dochodzi najczęściej w przypadku problemów z wyegzekwowaniem należności przez wierzyciela (cedenta). Czynność ta wywołuje określone konsekwencje podatkowe – także na gruncie kosztów uzyskania przychodów.
Przedsiębiorcy, którzy nie otrzymali zapłaty za zrealizowaną transakcję, mogą zaliczyć ją do kosztów podatkowych oraz skorygować VAT należny. Konieczne jest tylko spełnienie określonych warunków, innych w przypadku ustaw o podatku dochodowym i ustawy o podatku od towarów i usług.
Przedsiębiorcy mogą nabywać zarówno pojedyncze wierzytelności, jak i całe pakiety, w skład których wchodzi wiele wierzytelności należnych od różnych dłużników. Pakiety wierzytelności są sprzedane łącznie za cenę rynkową, znacznie niższą od sumy wartości nominalnych poszczególnych wierzytelności. Sprawdź, jak określić koszty uzyskania przychodów w przypadku tych transakcji.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej firma jako wierzyciel często decyduje się na sprzedaż innemu podmiotowi wierzytelności posiadanych wobec swojego kontrahenta. Jeśli spółka z o.o. nabywa wierzytelność w drodze cesji i nabyciu nie towarzyszą żadne dodatkowe świadczenia na rzecz cedenta, nie jest to usługa ściągania długów. A zatem nabycie korzysta ze zwolnienia z VAT.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip