Z bonów turystycznych mało kto zdążył skorzystać w 2020 r. Instrument mający wesprzeć podmiotyświadczące usługi turystyczne zaczął działać pod koniec wakacji, dlatego jest wykorzystywanyw większości teraz, a firmy świadczące usługi turystyczne muszą wiedzieć, jak transakcjeprzebiegające z jego udziałem rozliczyć i ewidencjonować.
Od 6 lipca działa infolinia Polskiej Organizacji Turystycznej, na której konsultanci udzielają informacji na temat wniosków złożonych do POT - o ustalenie prawa do świadczenia w formie bonu oraz o ustalenie prawa do dodatkowego świadczenia w formie bonu.
Bonem można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne do 31 marca 2022 r. Nie można go wymienić na gotówkę, ani inne środki płatnicze. Podmioty turystyczne przyjęły już 470 tysięcy płatności bonami na łączną kwotę ponad 340 mln zł.
Oprócz zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących występuje szereg zwolnień przedmiotowych. Jedno z nich dotyczy obrotu bezgotówkowego. Czy zatem zapłata bonem turystycznym będzie skutkowała utratą zwolnienia?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował dotychczasowe miesiące funkcjonowania Polskiego Bonu Turystycznego. Z podsumowania wynika, że największe zainteresowanie bonami turystycznymi zostało zanotowane w sierpniu.
Od 1 sierpnia 2020 r. przedsiębiorcy turystyczni oraz organizacje pożytku publicznego mogą świadczyć niektóre usługi w zamian za płatności realizowane przy użyciu Polskiego Bonu Turystycznego. Z tym wiążą się również określone skutki podatkowe, tak na gruncie przepisów o podatku dochodowym, jak i VAT. Niestety, obowiązujące przepisy nie zawierają szczegółowych regulacji w tym zakresie.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że spośród ponad 4 mln osób uprawionych do bonu już milion aktywowało swój bon na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Mogą go zrealizować w Polsce u ponad 17,5 tys. podmiotów turystycznych wpisanych na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną.
Obowiązuje już ustawa, która wprowadziła płatność za usługi turystyczne bonem turystycznym. Określony krąg osób mający dzieci otrzymuje bon, którym może dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezę turystyczną. Jak rozliczyć zapłatę bonem?
Polski Bon Turystyczny to dokument elektroniczny potwierdzający uprawnienie do świadczenia w formie bonu lub dodatkowego świadczenia w formie bonu. Jak prawidłowo ewidencjonować zapłatę za usługę dokonaną bonem turystycznym?
Niedawno został wprowadzony nowy instrument mający wesprzeć podmioty świadczące usługi turystyczne, tzw. Polski Bon Turystyczny. Firmy świadczące tego rodzaju usługi muszą więc wiedzieć, jak transakcje przebiegające z jego udziałem rozliczyć i ewidencjonować, stał się on bowiem już powszechnie stosowany, a zapewne w kolejnym sezonie wakacyjnym jego popularność wzrośnie, ponieważ w tym roku mógł być stosowany dopiero od sierpnia.
W drugiej transzy płatności Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał na konta przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego ponad 44 mln zł w ramach Polskiego Bonu Turystycznego – wynika z informacji podanej przez tę instytucję.
Ustawa z 15 lipca 2020 r. o polskim bonie turystycznym wprowadziła nowy instrument mający wesprzeć podmioty świadczące usługi turystyczne. Coraz więcej osób płaci za wakacje korzystając z takiego bonu. Zobacz, na przykładach jak prawidłowo ewidencjonować w księgach rozliczenia dokonywane za pomocą bonu turystycznego.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
W świetle informacji przekazanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, osoby uprawnione aktywowały już ponad 504 tys. bonów turystycznych na łączną kwotę 431 mln złotych. Obsługa bonu odbywa się przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip