Błędna kwalifikacja faktury za roboty budowlane może wpłynąć na poprawność sprawozdania finansowego. Co zrobić, gdy taki błąd zostanie wykryty po zatwierdzeniu sprawozdania? Przedstawiamy wskazówki, które należy podjąć zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości oraz Krajowego Standardu Rachunkowości nr 7.
Problem: W ubiegłym roku błędnie zakwalifikowaliśmy fakturę za roboty budowlane - jako prace związane z budową nowego obiektu (konto 083 Środki trwałe w budowie). Dokument powinno być zakwalifikowany jako usługa remontowa. Jak skorygować błąd po sporządzeniu sprawozdania finansowego za rok 2023? Dodam, że środek trwały nie był przyjęty do użytkowania na koniec roku 2023.
Po przeczytaniu tekstu:
Polecamy też:
Nieprawidłowości w sprawozdaniach finansowych – jak je rozpoznać i poprawić
Jak radzić sobie z błędami w sprawozdaniach finansowych: praktyczne wskazówki dla księgowych
Korekta błędów w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym. Przykłady, wskazówki
Przed zatwierdzeniem sprawozdań finansowych często pojawiają się błędy, które mogą mieć poważne konsekwencje dla przedsiębiorstwa. W trakcie szkolenia online wyjaśnimy, jak należy postępować w przypadku wykrycia nieprawidłowości, na co zwrócić szczególną uwagę oraz jakie kroki podjąć, aby zapewnić rzetelność i zgodność z obowiązującymi przepisami. Ekspertka wyjaśnia, które błędy wymagają sporządzenia nowego sprawozdania, a które można skorygować w kolejnym roku obrotowym. Oglądaj szkolenie online.
Zapraszam do obejrzenia szkolenia online, które prowadzi dr Katarzyna Trzpioła wyjaśni m.in.
Oglądając szkolenie:
Polecamy też inne szkolenia dotyczące rachunkowości:
Brak badania sprawozdania finansowego – sprawdź skutki
Jak krok po kroku wysłać sprawozdanie do KRS
Umowy leasingu w prawie bilansowym – szkolenie video
Leasing finansowy czy leasing operacyjny – jak rozpoznać umowę
Zdarza się, że w sprawozdaniu finansowym pojawiają się nieprawidłowości, czasem trudno się ich ustrzec. Kiedy wolno poprawić błąd w sprawozdaniu finansowym i jak to zrobić? Podpowiemy w tym tekście.
Problem: Jednostka sporządziła sprawozdanie finansowe za 2021 rok. Wykazała w nim m.in. rezerwę na przewidywane skutki toczącego się postępowania sądowego. Jeszcze przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za 2021 rok nastąpiło rozstrzygnięcie sprawy sądowej i na podstawie wyroku jednostka została zobowiązana do zapłaty spornej kwoty oraz kosztów postępowania sądowego. Jak postąpić w tej sytuacji?
Rozwiązanie: Jednostka powinna zaksięgować dodatkową rezerwę, dokonując odpowiednich zapisów w księgach 2021 rok i zmienić jeszcze niezatwierdzone sprawozdanie za 2021 rok. W tym celu jednostka zewidencjonuje rezerwę w księgach 2021 roku na podstawie PK – dodatkowa rezerwa na skutki postępowania sądowego (na podstawie otrzymanego wyroku) zapisem:
Sporządzając sprawozdanie, musimy bezwzględnie zastosować m.in.: zasadę ostrożności i zasadę ciągłości.
Polecamy:
Nowy harmonogram dotyczący zamknięcia roku obrotowego 2021
Sprawozdanie finansowe można uznać za rzetelne wówczas, gdy jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa oraz wiernie ukazuje stan rzeczywisty, istniejący na dzień bilansowy.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.