Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Zdarza się, że w sprawozdaniu finansowym pojawiają się nieprawidłowości, czasem trudno się ich ustrzec. Kiedy wolno poprawić błąd w sprawozdaniu finansowym i jak to zrobić? Podpowiemy w tym tekście.
Problem: Jednostka sporządziła sprawozdanie finansowe za 2021 rok. Wykazała w nim m.in. rezerwę na przewidywane skutki toczącego się postępowania sądowego. Jeszcze przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za 2021 rok nastąpiło rozstrzygnięcie sprawy sądowej i na podstawie wyroku jednostka została zobowiązana do zapłaty spornej kwoty oraz kosztów postępowania sądowego. Jak postąpić w tej sytuacji?
Rozwiązanie: Jednostka powinna zaksięgować dodatkową rezerwę, dokonując odpowiednich zapisów w księgach 2021 rok i zmienić jeszcze niezatwierdzone sprawozdanie za 2021 rok. W tym celu jednostka zewidencjonuje rezerwę w księgach 2021 roku na podstawie PK – dodatkowa rezerwa na skutki postępowania sądowego (na podstawie otrzymanego wyroku) zapisem:
Sporządzając sprawozdanie, musimy bezwzględnie zastosować m.in.: zasadę ostrożności i zasadę ciągłości.
Polecamy:
Nowy harmonogram dotyczący zamknięcia roku obrotowego 2021
Sprawozdanie finansowe można uznać za rzetelne wówczas, gdy jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa oraz wiernie ukazuje stan rzeczywisty, istniejący na dzień bilansowy.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.