Wzmocnienie niezależności i obiektywizmu biegłych rewidentów i firm audytorskich, poprawa jakości badań ustawowych, wzmocnienie nadzoru publicznego – takie są główne cele opublikowanego właśnie przez resort finansów projektu założeń w ustawie o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź szczegóły.
Nowelizacja ma na celu transpozycję do krajowego porządku prawnego postanowień nowych przepisów prawa UE z zakresu audytu obejmujących dyrektywę 2014/56/UE zmieniającą dyrektywę 2006/43/WE ws. ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych (oraz rozporządzenie 537/2014 ws. szczegółowych wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego.
Każde sprawozdanie finansowe na życzenie jednostki może zostać zbadane przez biegłego rewidenta. W niektórych jednak sytuacjach istnieje obowiązek badania rocznych sprawozdań finansowych. Decyduje o tym spełnienie określonych warunków.
Większość spółek podjęło już uchwałę o wyborze biegłego rewidenta.Teraz, aby dokonać wyboru, należy przeprowadzić postępowanie ofertowe. W tym celu kierownik jednostki (lub rada nadzorcza i jej przewodniczący) powinien wystosować „Zaproszenie do złożenia ofert na badanie sprawozdania finansowego”. W tekście podpowiadamy, co powinno się w nim znaleźć.
Nie ma żadnych zewnętrznych regulacji, które wskazywałyby na treść zaproszenia. Kierownik jednostki na potrzeby zgromadzenia właścicieli lub rada nadzorca, wystosowując takie zaproszenie, wskazują zwykle kilka istotnych informacji. Szczegóły w dalszej części tekstu.
Wyboru podmiotu uprawnionego do zbadania sprawozdania finansowego za 2014 r. należy dokonać w takim czasie, aby biegły rewident przeprowadzający to badanie mógł wziąć udział w rocznej inwentaryzacji znaczących składników majątkowych. Wiąże się to z koniecznością poinformowania biegłego rewidenta o terminach jej przeprowadzenia.
Jednostki, o których mowa w art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości, dalej: uor są zobligowane do poddania swego sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta. Obowiązek ten dotyczy jednostek dominujących sporządzających skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych kontynuujących działalność: 1. banków, zakładów ubezpieczeń oraz zakładów reasekuracji; 2. jednostek działających na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych; 3. jednostek działających na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych;4. spółek akcyjnych, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji; 5. pozostałych jednostek, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób, b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 euro,c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 euro. W dalszej części artykułu przeczytasz:- Kiedy dokonać wyboru biegłego rewidenta?- Kto dokonuje wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego? - Co powinna zawierać uchwała o wyborze biegłego rewidenta? - Znajdziesz także przykład uchwały.
Kandydat na biegłego rewidenta będzie mógł ubiegać się o zaliczenie niektórych egzaminów z wiedzy teoretycznej, jeżeli w tym zakresie zdał on egzaminy uniwersyteckie lub równorzędne. Konieczna będzie jednak odpowiednia dokumentacja. Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie projekt rozporządzenia w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów.
Ustawa z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz.U. poz. 768) wprowadza zmiany nie tylko w zawodzie księgowych, czy doradców podatkowych, ale też częściową deregulację zawodu biegłego rewidenta. W stosunku do tych ostatnich znowelizowane przepisy zaczną obowiązywać wraz z początkiem przyszłego roku.
Z uwagi na wprowadzone zmiany minister finansów przygotował projekt rozporządzenia w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów. Projekt określa warunki przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego, tryb i sposób przeprowadzania oraz zaliczania egzaminów oraz zasady odbywania praktyki i aplikacji.
Los certyfikatów księgowych jest już przesądzony, nie będą już wydawane. Aby zajmować się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych, nie będzie już wymagane doświadczenie, czy też odpowiednie studia. Ustawa deregulacyjna, która znosi wymagania w stosunku do zawodu księgowego, doradcy podatkowego i biegłego rewidenta, czeka już tylko na podpis prezydenta.
Cel, jaki przyświeca ustawie deregulacyjnej, która uwalnia zawód księgowego, doradcy podatkowego i biegłego rewidenta to łatwiejszy dostęp do zawodów, niższe bezrobocie, zmniejszenie obciążeń administracyjnych, wzrost konkurencyjności na rynku, a przez to podniesienie jakości i spadek cen usług.
W piątek Sejm ustalił ostateczne brzmienie ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Przypomnijmy, że Senat zgłosił do ponad 60 poprawek, które w większości mają charakter doprecyzowujący i usuwają wątpliwości interpretacyjne.
Certyfikat księgowego zostanie zniesiony, a do prowadzenia rachunkowości w firmie nie będzie wymagana kilkuletnia praktyka. W piątek sejm uchwalił ustawę deregulacyjną, która uwalania m.in. zawód księgowego, doradcy podatkowego i biegłego rewidenta.
Uproszczenia w procedurze postępowania kwalifikacyjnego dla biegłych rewidentów, zniesienie certyfikatu wydawanego przez ministra finansów na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych – takie m.in. zmiany zakłada druga transza deregulacyjna, którą wczoraj zajmował się Sejm.
Drugi pakiet deregulacyjny zaakceptowano już w czerwcu 2013 roku. Otwiera on dostęp do 91 zawodów regulowanych: 82 technicznych i 9 finansowych. W tym biegłych rewidentów i osób usługowo prowadzących księgi rachunkowe.
Biegły rewident jest zobowiązany złożyć informację o zaprzestaniu wykonywania zawodu. W tym celu skorzystaj z gotowego wzoru zawiadomienia.
Biegły rewident może odmówić wyrażenia opinii, gdy skutki ograniczenia badania lub inne przyczyny uniemożliwiają zastosowania odpowiednich procedur badania. Skutkiem tego biegły rewident nie uzyskał wystarczających i odpowiednich dowodów umożliwiających wyrażenia miarodajnej opinii o sprawozdaniu finansowym rozpatrywanym jako całość. Poznaj wzór dokumentu.
Pamiętaj, że będąc biegłym rewidentem musisz poinformować o tym fakcie Krajową Izbę Biegłych Rewidentów. Skorzystaj z gotowego wzoru zgłoszenia.
Zamierzasz w przyszłości zostać biegłym rewidentem? Skorzystaj z gotowego wzoru zgłoszenia do postępowania kwalifikacyjnego na biegłego rewidenta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip