Pytanie: Nasza jednostka musi wybrać biegłego. Czy należy tego dokonać w określonym terminie przed sporządzeniem sprawozdania finansowego i kto w jednostce powinien dokonać tego wyboru?
Polska Agencja Nadzoru Audytowego opublikowała komunikat w sprawie obowiązku firm audytorskich dotyczącego zapewnienia środków komunikacji elektronicznej umożliwiających przeprowadzenie kontroli w sposób zdalny. Obowiązek ten wynika z ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
Ministerstwo Finansów zaprasza do udziału w prekonsultacjach dotyczących przyszłości zawodu księgowego. Zachęca wszystkich do zabrania głosu w dyskusji do 31 maja 2022 r.
Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzone zmiany dotyczą ustawy o rachunkowości oraz ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
31 sierpnia została opublikowana ważna zmiana przepisów ustawy o biegłych rewidentach. Nowe regulacje, które dotyczą m.in. wydłużenia niektórych ustawowych terminów oraz postępowań w sprawie nałożenia kary administracyjnej, mają wejść w życie w połowie września br.
Ministerstwo finansów wypowiedziało się na temat braku zgodności sprawozdań finansowych z wymogami ESEF oraz przedstawiło informacje o aktualnym stanie prawnym w zakresie odroczenia ESEF. Z wnioskiem o zajęcie stanowiska w tej sprawie wystąpiła do niego Polska Izba Biegłych Rewidentów.
Obowiązkiem kierowników niektórych jednostek jest między innymi poddanie sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta. Badanie sprawozdania jest częścią rachunkowości zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2019 r. poz. 351 ze zm.). Uor wskazuje, które jednostki muszą poddać sprawozdania audytowi, czasem jednak taki obowiązek wynika z innych przepisów.
Powołanie nowej instytucji w zakresie nadzoru audytowego to jedno z założeń ustawy o zmianie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Nowa instytucja przejmie zadania realizowane dotychczas przez Komisję Nadzoru Audytowego oraz przez Polską Izbę Biegłych Rezydentów.
Sejm przyjął ustawę o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Nowe rozwiązania umożliwią wejście na rynek badań Jednostek Zainteresowania Publicznego (JZP) nowym firmom audytorskim. Wprowadzane przepisy dotyczą prawie czterech tysięcy firm audytorskich i JZP oraz ponad siedmiu tysięcy biegłych rewidentów.
Od 21 czerwca 2017 r. obowiązuje nowa ustawa z 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym , która reguluje zasady zdobywania uprawnień zawodowych dla biegłych rewidentów. Niektóre z tych rozwiązań są zupełnie nowe i ich znajomość jest ważna dla adeptów tego zawodu.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip