badanie sprawozdania finansowego

  Sprawozdanie finansowe 2024: 7 rozwiązań dla księgowych przy zamknięciu roku

Sprawozdanie finansowe 2024: 7 rozwiązań dla księgowych przy zamknięciu roku

Zbliżający się termin 31 marca stawia przed księgowymi wyzwanie w postaci zamknięcia roku 2024 i przygotowania sprawozdania finansowego. Zmiany w przepisach rachunkowych 2024 oraz szczegóły ewidencji i prezentacji danych w księgach rachunkowych mogą sprawić trudności. Przygotowaliśmy odpowiedzi na 7 najczęściej pojawiających się pytań, które pomogą Ci sprawnie ująć najważniejsze zdarzenia w sprawozdaniu finansowym. Zapoznaj się z gotowymi rozwiązaniami, uniknij błędów i zrealizuj sprawozdanie w wymaganym terminie!

1.     Jak zaprezentować sprzedaż materiałów w sprawozdaniu za 2024 rok
Problem: W związku ze zmianą ustawy o rachunkowości przeniesiono sprzedaż materiałów (i odpowiednio koszt sprzedaży materiałów) do pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych. Zmianę należy zastosować do sprawozdania za rok 2024 (oraz danych porównawczych za rok 2023). Czy wielkości te należy zaprezentować w rachunku zysków i strat szykiem rozwartym, czy też per saldo? Poproszę o podanie podstawy prawnej.

Rozwiązanie: Przepisy znowelizowanej ustawy nie przesądzają o sposobie prezentowania - czy per saldo, czy w szyku rozwartym. Obie opcje są możliwe - jednostka powinna wybrać jeden sposób i konsekwentnie stosować go w kolejnych okresach.

Są to przychody i koszty pośrednio związane z działalnością jednostki (np. zysk ze zbycia środków trwałych). Ustawa nie przewiduje wprost prezentacji per saldo, jednak również nie przewiduje jej w przypadku zysków i strat nadzwyczajnych – a mimo to taka praktyka jest stosowana. W związku z tym wybór sposobu prezentacji należy do jednostki.

Należy przekształcić dane za 2023 rok jako dane porównawcze.

Podstawa prawna:

art. 3 ust. 1 pkt 32 i art. 46 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.).

dr Katarzyna Trzpioła

Czas na wybór biegłego rewidenta do badania sprawozdania za 2015 r.

Wyboru podmiotu uprawnionego do zbadania sprawozdania finansowego za 2015 r. należy dokonać w takim czasie, aby biegły rewident przeprowadzający to badanie mógł wziąć udział w rocznej inwentaryzacji znaczących składników majątkowych. Wiąże się to z koniecznością poinformowania biegłego rewidenta o terminach jej przeprowadzenia. Sprawdź więcej na ten temat.

Jednostki, o których mowa w art. 64 ust. 1 uor są zobligowane do poddania swego sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta. Obowiązek ten dotyczy jednostek dominujących sporządzających skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych kontynuujących działalność:

  1. banków, SKOK-ów, zakładów ubezpieczeń oraz zakładów reasekuracji;
  2. jednostek działających na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych; 
  3. jednostek działających na podstawie przepisów o organizacji i  funkcjonowaniu funduszy emerytalnych;
  4. spółek akcyjnych, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji; 
  5. pozostałych jednostek, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z  następujących warunków:
    a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
    b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 euro,
    c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 euro.

W dalszej części artykułu przeczytasz:

  • Kiedy dokonać wyboru biegłego rewidenta?
  • Kto dokonuje wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego?
  • Co powinna zawierać uchwała o wyborze biegłego rewidenta? - Znajdziesz także przykład uchwały.