Zbliżający się termin 31 marca stawia przed księgowymi wyzwanie w postaci zamknięcia roku 2024 i przygotowania sprawozdania finansowego. Zmiany w przepisach rachunkowych 2024 oraz szczegóły ewidencji i prezentacji danych w księgach rachunkowych mogą sprawić trudności. Przygotowaliśmy odpowiedzi na 7 najczęściej pojawiających się pytań, które pomogą Ci sprawnie ująć najważniejsze zdarzenia w sprawozdaniu finansowym. Zapoznaj się z gotowymi rozwiązaniami, uniknij błędów i zrealizuj sprawozdanie w wymaganym terminie!
1. Jak zaprezentować sprzedaż materiałów w sprawozdaniu za 2024 rok
Problem: W związku ze zmianą ustawy o rachunkowości przeniesiono sprzedaż materiałów (i odpowiednio koszt sprzedaży materiałów) do pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych. Zmianę należy zastosować do sprawozdania za rok 2024 (oraz danych porównawczych za rok 2023). Czy wielkości te należy zaprezentować w rachunku zysków i strat szykiem rozwartym, czy też per saldo? Poproszę o podanie podstawy prawnej.
Rozwiązanie: Przepisy znowelizowanej ustawy nie przesądzają o sposobie prezentowania - czy per saldo, czy w szyku rozwartym. Obie opcje są możliwe - jednostka powinna wybrać jeden sposób i konsekwentnie stosować go w kolejnych okresach.
Są to przychody i koszty pośrednio związane z działalnością jednostki (np. zysk ze zbycia środków trwałych). Ustawa nie przewiduje wprost prezentacji per saldo, jednak również nie przewiduje jej w przypadku zysków i strat nadzwyczajnych – a mimo to taka praktyka jest stosowana. W związku z tym wybór sposobu prezentacji należy do jednostki.
Należy przekształcić dane za 2023 rok jako dane porównawcze.
Podstawa prawna:
art. 3 ust. 1 pkt 32 i art. 46 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.).
dr Katarzyna Trzpioła
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy w Portalu FK:
Sprawdź, kogo obejmuje obowiązek badania sprawozdania finansowego 2024. Poznaj kluczowe limity, dowiedz się, jakie firmy muszą spełnić ustawowe warunki. Zweryfikuj, czy ten obowiązek dotyczy rozliczanej przez Ciebie firmy.
Sprawdź też:
Oglądaj szkolenia:
Podstawowym celem badania rocznego sprawozdania finansowego jest wydanie przez biegłego rewidenta raportu zawierającego opinię o tym, czy sprawozdanie finansowe jest prawidłowe, rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową oraz finansową, jak też wynik finansowy badanej jednostki. Wydana opinia biegłego rewidenta podnosi wiarygodność zbadanego sprawozdania finansowego. Sprawdź, jakie jednostki mają obowiązek poddania badaniu sprawozdanie finansowe za 2024 r.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy w Portalu FK:
Oglądaj szkolenia online:
Ministerstwo Finansów zamierza podnieść ustawowe progi wyznaczające obowiązek badania rocznych sprawozdań finansowych niektórych jednostek. Tak wynika z odpowiedzi tego resortu na interpelację poselską. MF odniosło się w niej także do kwestii zmniejszenia kręgu podmiotów objętych wspomnianym obowiązkiem.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
E-sprawozdania za 2023 rok. Format, termin, podpisywanie, zatwierdzanie i składanie sprawozdania
Jakie można zastosować uproszczenia w sporządzaniu sprawozdań finansowych za 2023 rok
Sprawdź, jak ująć w księgach rachunkowych opłaty na PFRON
Elementy sprawozdania finansowego. Jak przygotować sprawozdanie za 2023 rok
Druga połowa roku, to czas gdy firmy zastanawiają się, czy ich sprawozdanie finansowe musi być poddane badaniu przez biegłego rewidenta. Jakie są procedury związane z badaniem sprawozdania finansowego, jakie podmioty mają obowiązek poddania badaniu sprawozdania finansowego?
dr Katarzyna Trzpioła, specjalista prawa bilansowego i podatkowego, wyjaśnia obowiązki związane z badaniem sprawozdania finansowego.
Ekspert podpowie m.in.:
Poznaj odpowiedzi na te inne pytania związane z procedurą badania sprawozdania finansowego.
Polecamy też:
Obowiązki związane z zatwierdzaniem sprawozdania finansowego 2021
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.