Przy wnoszeniu aportów rzeczowych do spółki z o.o. warto pamiętać, aby ustalona wartość rynkowa środków trwałych odpowiadała wartości nominalnej objętych przez wspólnika udziałów.
Rozdzielność majątkowa cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Pomimo to nadal jest sporo małżeństw, w których panuje ustrój wspólności majątkowej. Co więcej, mają oni wspólne rachunki bankowe, na które wpływa wynagrodzenie zarówno żony, jak i męża. I właśnie z tych wspólnych środków opłacane jest niekiedy nabycie lub objęcie przez jednego z małżonków udziałów w spółce z o.o.
Wspólnicy spółek z o.o. często wnoszą aporty rzeczowe (np. maszynę produkcyjną, grunt, budynek). W takiej sytuacji warto pamiętać aby ustalona wartość rynkowa środków trwałych, zgodnie z aktem notarialnym, odpowiadała wartości nominalnej objętych przez wspólnika udziałów.
Do spółki z o.o. wspólnicy często wnoszą aporty rzeczowe (np. maszynę produkcyjną, grunt, budynek). Ustalona wartość rynkowa środków trwałych, zgodnie z aktem notarialnym, powinna odpowiadać wartości nominalnej objętych przez wspólnika udziałów.
Wymiana udziałów pomiędzy spółką kapitałową oraz udziałowcami, tj. podwyższenie kapitału zakładowego spółki w drodze wniesienia wkładu niepieniężnego w formie udziałów w spółce kapitałowej, w wyniku której uzyska ona wszystkie prawa głosów w drugiej spółce kapitałowej, pozostaje neutralna na gruncie PCC.
Podatnicy decydujący się na aport rzeczowy po 31 grudnia 2013 r. wciąż mają wątpliwości, jak ustalać podstawę opodatkowania od tych transakcji. Rozliczania aportów nie ułatwia sprzeczne orzecznictwo sądów administracyjnych.
Obecnie podstawę opodatkowania ustala się zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT. W konsekwencji jest nią wszystko, co stanowi zapłatę, którą wnoszący aport otrzyma od spółki. Chodzi tu o określoną w odpowiedniej umowie/uchwale wartość aportu netto. Należność z tytułu dostawy towarów i świadczenia usług wyrażana jest najczęściej w formie ceny. Chociaż przyjmuje się, że kwota należna (cena) powinna być wyrażona w jednostkach pieniężnych, to jednak nie oznacza to, iż wynagrodzenie (odpłatność) musi być wyłącznie pieniężne. Może ono przybrać postać rzeczową. Musi jednak istnieć możliwość określenia ceny wyrażonej w pieniądzu w stosunku do dokonanej czynności. Przy aporcie rzeczowym można najczęściej ustalić cenę (kwotę należną) wyrażoną w pieniądzu. Jest to wartość wkładu niepieniężnego ustalona w umowie. Ta wartość jest podstawą opodatkowania przy aporcie.
Wspólnik (komandytariusz) spółek osobowych i spółki kapitałowej (z o.o.) chce wnieść 4 komputery do spółek tworzących grupę kapitałową. W swojej działalności gospodarczej komputery zaliczył bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Czy teraz powinien sprzedać te komputery spółce i wystawić rachunek a cenę określić na podstawie wartości rynkowej komputerów? Jeżeli spółki tworzą grupę kapitałową to komputery mogą być w jednej spółce ujęte czy musi być podział w każdej spółce? Przedsiębiorca pracuje na jednym stanowisku przy komputerze w którym prowadzi trzy spółki tej grupy. Czy jeśli komputer będzie miał wartość niższą niż 3.500 tyś. podatnik może go wprowadzić bezpośrednio do kosztów rodzajowych (wyposażenie) w miesiącu zakupu? Spółki nie są podatnikami VAT.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip