Zmiana: przedsiębiorca nie zapłaci składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych

Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Dodano: 9 października 2024
  Zmiana: przedsiębiorca nie zapłaci składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych

Dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Założenia te pojawiły się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów 8 października. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to czwarty kwartał 2024 roku. Zgodnie z zapowiedziami zmiany mają obowiązywać od 2025 roku. Sprawdź, co czeka przedsiębiorców w ramach reformy składki zdrowotnej.

Korzyści 

Z komentarza eksperta Portalu FK dowiesz się:

  • Dla których przedsiębiorców dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej
  • Co z osobami rozliczającymi się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Przeczytaj także:

MF chce likwidacji składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych

Pobierz ebook:

Amortyzacja środków trwałych w 2024 roku – przykłady z praktyki

 Obejrzyj szkolenia online:

Składka zdrowotna w 2024 roku. Ryczałt, liniówka, karta podatkowa

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej – aspekty podatkowe i składkowe: część 1

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej – aspekty podatkowe i składkowe: część 2

Celem projektu jest wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą przychodów i kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, tzw. „środkami trwałymi”.

Zmiany dotyczące likwidacji obowiązku płacenia składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych obejmują przepis art. 81 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (zwanej dalej „ustawą o świadczeniach”). Przepis ten reguluje podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla:

1.

osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ustawy o PIT

2.

dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego, o którym mowa w art. 30c ustawy o PIT oraz

3.

osób, o których mowa w art. 30ca ustawy o PIT (art. 81 ust. 2 ustawy o świadczeniach)

W konsekwencji powyższej zmiany odpłatne zbycie środków trwałych przez przedsiębiorców nie będzie zwiększało podstawy obliczenia składki zdrowotnej.

Natomiast dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych projekt przewiduje wyłączenie przychodów ze zbycia środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej (art. 81 ust. 2zd pkt 3 w projektowanym brzmieniu ustawy o świadczeniach).

Obecnie zostały opublikowane tylko założenia. W najbliższych dniach powinien się pojawić projekt ustawy. Jak tylko zostanie opublikowany, przedstawimy jego analizę.

Pozostałe zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

Poza omówioną powyżej zmianą, w ostatnich miesiącach trwa dyskusja mająca na celu przygotowanie większej reformy obejmującą wysokość składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Poza propozycją zaproponowaną w marcu przez Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Zdrowia a także propozycjami poszczególnych partii tworzących rządową większość, nie pojawiły się szczegółowe propozycje zmian przepisów. Z medialnych informacji wynika, że osiągnięcie porozumienia mającego na celu zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców od początku 2025 roku mogą być trudne. Pojawiają się informację, że ewentualne szersze zmiany mogłyby wejść w życie np. w połowie 2025 roku albo od początku 2026 roku.

W związku z powodzią, która miała miejsce we wrześniu, dodatkowo prace w zakresie projektu zmian w składce zdrowotnej zostały zawieszone albo mocno spowolnione. Nie można wykluczyć jeszcze jednego wariantu. Chodzi o próbę przyjęcia zmian w ramach projektu poselskiego zamiast projektu rządowego w takiej sytuacji proces legislacyjny byłby szybszy.  Jeśli tylko pojawią się jakieś nowe informacje, będziemy informowali o nich na bieżąco.

Autor:

Oskar Sobolewski

Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Prawnik, założyciel Debaty Emerytalnej, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu systemu emerytalnego, PPK, PPE, zmian kadrowych, płacowych oraz zmian w prawie pracy i na rynku pracy. Autor wielu artykułów prasowych dotyczących problematyki systemu emerytalnego oraz ubezpieczeń społecznych, publikowanych na łamach dzienników, takich jak Rzeczpospolita i Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza, a także portali internetowych tvn24.pl onet.pl,businessinsider.pl, prawo.pl, money.pl i superbiz.pl. Aktywny komentator zagadnień związanych z systemem emerytalnym, wielokrotnie goszczący w programach realizowanych przez wp.pl, money.pl, radio TOK FM, radio ZET, radio RMF FM, TVN 24 oraz TVN.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz