Fundacja otrzymuje różnego rodzaju darowizny, świadczenia niepieniężne, np. użyczenie lokalu na czas szkoleń oraz inne usługi, za które wykonawca nie chce pieniędzy. Fundacja otrzymuje też darowizny rzeczowe. Sprawdźmy, jak księgować takie darowizny w fundacji?
Do przychodów zalicza się wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, oraz wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT).
Czym są nieodpłatne świadczenia
W świetle interpretacji podatkowych, przez nieodpłatne świadczenie rozumie się te wszystkie zdarzenia prawne lub gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tzn. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie w majątku podatnika mające konkretny wymiar finansowy.
Nieodpłatnym świadczeniem jest zatem uzyskana przez podatnika wymierna korzyść majątkowa niezwiązana z poniesieniem wydatków, powstaniem kosztów, z obowiązkiem uiszczenia wynagrodzenia lub inną formą ekwiwalentu. Nieodpłatnym świadczeniem będą w szczególności wszelkie wykonane na rzecz uprawnionego świadczenia, np. przyznające mu prawa do użytkowania składnika majątku bez wynagrodzenia.
Nieodpłatne świadczenia a przychód podatkowy
W sytuacji gdy, podatnik otrzymał nieodpłatnie rzeczy/prawa, przychodem będzie ich wartość rynkowa, uwzględniająca w szczególności ich stan i stopień zużycia oraz czas i miejsce ich uzyskania.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Oglądaj szkolenie online:
Fundacja rodzinna w praktyce - cz. 1
Fundacja rodzinna – kwestie podatkowe w praktyce cz.2
Czytaj też:
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.