Zegarek od szefa – sprawdź, czy wydatek wliczysz w koszty

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 8 marca 2018
fb64bcc83b3d76d3d5bed37888cfc2bcf4758e06-medium

Przedsiębiorstwo obchodzi jubileusz i chce obdarować pracowników zegarkiem z logo spółki. Czy poniesionych wydatków organy podatkowe nie uznają za reprezentację?

Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na nabycie zegarków dla pracowników, taki gest wzmocni więź spółki z pracownikami – wynika z interpretacji indywidualnej nr 0111-KDIB1-3.4010.15.2018.1.BM.

Czego dotyczyła sprawa?

Sprawa dotyczyła spółki, które prowadzi zakład produkcyjny. W 2019 r. przedsiębiorstwo będzie obchodziło jubileusz 25-lecia istnienia. Zarząd spółki planuje z tej okazji kupić wszystkim pracownikom zegarki z wygrawerowanym logo firmy. Kryterium uprawniającym do otrzymania zegarka będzie wskazany minimalny staż pracy.

Przedsiębiorstwo było zdania, że tego rodzaju gest wzmocni więź spółki z pracownikami.

Miało jednak wątpliwości, czy wydatki poniesione na takie prezenty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że wydatkom na nabycie zegarków nie można przypisać znamion reprezentacji.

Uczczenie jubileuszu istnienia zakładu, poprzez wręczenie pracownikom upominków w postaci zegarków, z wygrawerowanym logo spółki, ma na celu pozytywny wpływ na ogólną działalność przedsiębiorstwa (wzmocni więź z pracownikami, podkreśli, że należą oni do liczącej się, stabilnej finansowo organizacji, co z może być dla nich bodźcem do dalszej efektywnej pracy).

Wydatki te nie należą zatem do katalogu wydatków, które zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 stycznia 2018 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.15.2018.1.BM

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy z wieloletnim doświadczeniem. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa Podatkowego".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz