Zapłata odsetek od zwróconej pomocy nie ma wpływu na wysokość osiągniętego przychodu

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 22 września 2014

Wydatki na zastępstwo procesowe oraz opłaty sądowe przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Inaczej będzie w przypadku odsetek za zwłokę od zwróconej dotacji.

Chodziło o przedsiębiorcę, który zawarł umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o pomoc finansową z funduszy Unii Europejskiej i funduszy krajowych – Program SAPARD. Pomoc była przekazana jednorazowo w wysokości 210.000 zł, co stanowiło zwrot poniesionych przez niego 49,71% całkowitych kwalifikowanych kosztów przedsięwzięcia określonych w harmonogramie rzeczowo-finansowym. Dzięki takiemu wsparciu powstał plac na nieruchomości gruntowej, która jest wykorzystywana do prowadzonej działalności gospodarczej.

Część placu została oddana do użytkowania na podstawie umowy użyczenia, a część wynajęta. Od 1 kwietnia 2010 r. cała nieruchomość gruntowa wraz z położonym na nim placem została wydzierżawiona na podstawie umowy o dzierżawę.

Agencja zarzuciła przedsiębiorcy, że złamał postanowienia umowy. Doszło do sporu, którego finał znalazł się w sądzie.

Sąd zasądził na rzecz Agencji zwrot kwoty 210.000 zł wraz z odsetkami w wysokości za zaległe lata podatkowe. W związku z tą sprawą podatnik poniósł ciężar kosztów zastępstwa procesowego oraz kosztów sądowych.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy zapłacone odsetki, koszty zastępstwa procesowego oraz koszty sądowe będą kosztem podatkowym.

Pozostało jeszcze 65% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy z wieloletnim doświadczeniem. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa Podatkowego".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz