Pytanie:
Przedsiębiorca opodatkowany liniowo, przeszedł od stycznia 2024 r., na rozliczanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Obecnie, po trzech latach od zakupu, planuje sprzedaż samochodu. Pojazd został wykupiony z leasingu już po zmianie formy opodatkowania. Ile wyniesie ryczałt od sprzedaży środków trwałych i czy ma znaczenie, że przez okres leasingu podatnik podlegał pod stawkę podatku 19%?
Zakładam, że od 1 stycznia 2024 r. podatnik skutecznie wybrał formę opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W takiej sytuacji ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3,0 % przychodów z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej – co wynika z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f) ustawy o zryczałtowanym PIT.
Korzyści
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
- Jaką stawką ryczałtu opodatkować sprzedaż samochodu?
- Czy zmiana formy opodatkowania wpływa na stawkę podatku przy sprzedaży auta?
Polecamy też:
Pozostało jeszcze 60% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
-
Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
-
Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
-
Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
-
Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Autor: Marcin Szymankiewicz
Doradca podatkowy. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW i Wydziału Humanistycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Specjalizujący się w tematyce podatku od towarów i usług. Doświadczenie zawodowe zdobywał w organach podatkowych oraz dziale podatkowym dużej firmy audytorskiej. Trener z zakresu prawa podatkowego. Autor i współautor publikacji (książki i artykuły) z zakresu prawa podatkowego. Wieloletni ekspert Portalu FK.