Sprawdź, do których przychodów będzie stosowany nowy wzór PIT-R

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 26 lipca 2024
nowy wzór PIT-R

Resort finansów rozpoczął konsultacje podatkowe dotyczące nowej wersji wzoru informacji PIT-R. Jego wprowadzenie ma ułatwić fiskusowi rejestrację podatników, którzy do tej pory nie figurowali w bazach danych Krajowej Administracji Skarbowej.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • W jakich przypadkach istnieje obowiązek składania informacji PIT-R
  • Na kim spoczywają powinności w tym zakresie
  • Jaki jest zakres zmian we wzorze tej informacji, przygotowanych przez MF
  • Do których przychodów będzie miał zastosowanie PIT-R w nowej wersji.

Sprawdź też:

Czy będą zmiany w PIT dla zbywających akcje na giełdzie

Jaki PIT wystawić dla członków obwodowych komisji wyborczych

Wynagrodzenie komplementariusza a PIT-11

Czy od wynagrodzenia członka komisji wyborczej trzeba zapłacić PIT

Ministerstwo Finansów przygotowało nowy wzór informacji PIT-R, aktualizując go do kolejnej już wersji 22. Formularz PIT-R (22) będzie miał zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2024 r.

Na kim spoczywa obowiązek składania PIT-R

Formularz PIT-R stanowi załącznik do informacji PIT-11. Jest przeznaczony dla płatników podatku dochodowego od osób fizycznych, dokonujących wypłat osobom fizycznym należności z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich, o których mowa w art. 13 pkt 5 i 6 ustawy o PIT, wolnych od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b i pkt 17 tej ustawy. W praktyce chodzi więc o diety i inne należności osób niebędących pracownikami, do wysokości kwot określonych w przepisach wykonawczych, a także o diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 3.000 zł. Co do zasady płatnicy przekazują te informacje urzędowi skarbowemu – w terminie  do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, zaś podatnikowi – do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Natomiast w razie zaprzestania działalności przez płatnika przed upływem tych terminów, należy to zrobić do dnia zaprzestania działalności. PIT-R przesyła się więc w tych samych terminach, co PIT-11.

Czym MF tłumaczy zmiany w druku PIT-R

Jak tłumaczą autorzy nowelizacji, wprowadzenie zmian we wzorze formularza PIT-R wynika przede wszystkim z uzupełnienia druku informacji o adres zamieszkania podatnika, tak aby ułatwić organom podatkowym rejestrację podatnika, który do tej pory nie figurował w bazach danych Krajowej Administracji Skarbowej.

Zmiany te, w porównaniu z poprzednią wersją wspomnianego formularza, tj. PIT-R(21), polegają na:

  • nadaniu nowej nazwy informacji PIT-R (nie będzie to już „Informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich”, lecz „Informacja o przychodach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich”),
  • uzupełnieniu druku o podstawę prawną,
  • usunięciu dzienników promulgacyjnych ustaw przywołanych w informacji PIT-R,
  • zmianie w części C tytułu bloku oraz dodaniu nowych pozycji, tak aby część ta stanowiła odwzorowanie informacji PIT-11,
  • zmianie w części D tytułu bloku oraz opisów poszczególnych kolumn i zmianie numeracji,
  • zmianie w części E tytułu bloku,
  • przeniesieniu tekstu znajdującego się poniżej bloku E do części „Objaśnienia”,
  • przenumerowaniu objaśnień, dodaniu nowych przypisów wynikających z dodania nowych pozycji w druku, a także wprowadzeniu zmian w treści objaśnień.

Konsultacje podatkowe w Ministerstwie Finansów

Aby uzyskać konstruktywne uwagi i opinie na temat projektowanego wzoru formularza PIT-R(22), Ministerstwo Finansów postanowiło przeprowadzić konsultacje podatkowe w tym zakresie. Jak informuje resort, są one otwarte dla wszystkich zainteresowanych, w szczególności dla płatników obowiązanych do składania konsultowanego wzoru informacji. Opinie wraz z uzasadnieniem można zgłaszać w terminie do 5 sierpnia 2024 r. – przesyłając je drogą elektroniczną na adres: [email protected] .

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Słowa kluczowe:
PIT-Rprzychody
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz