Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, mają możliwość potwierdzania swojej rezydencji w Polsce w uproszczonym trybie, na podstawie złożonego oświadczenia. Powstaje jednak pytanie, czy z takiego rozwiązania mogą skorzystać również Ukraińcy niebędący uchodźcami wojennymi. Zobacz, co na to fiskus.
Od tego, czy obcokrajowiec jest polskim rezydentem, czy też jego stałe miejsce zamieszkania znajduje się poza Polską – zależą sposób oraz zakres opodatkowania osiąganych przez tę osobę dochodów (przychodów). Osoby z polską rezydencją podatkową podlegają bowiem tutaj. tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Przy czym jak wynika z art. 3 ust.1a ustawy o PIT, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski (czyli za polskiego rezydenta) uważa się osobę fizyczną, która:
Powszechnie przyjmuje się, że przez „centrum interesów osobistych” należy rozumieć tzw. ognisko domowe, wszelkie powiązania rodzinne i towarzyskie, aktywność społeczną, polityczną, kulturalną, obywatelską, przynależność do organizacji/klubów, uprawiane hobby itp. Z kolei „centrum interesów gospodarczych” to przede wszystkim miejsce prowadzenia działalności zarobkowej, źródła dochodów, posiadane inwestycje, majątek nieruchomy i ruchomy, polisy ubezpieczeniowe, zaciągnięte kredyty, konta bankowe itd. Natomiast nierezydenci – jak stanowi art. 3 ust. 2a ustawy o PIT – podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych w Polsce (tzw. ograniczony obowiązek podatkowy).
Ustawodawca wskazuje zarazem, że powołane regulacje należy stosować z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. W przypadku obywateli Ukrainy zatrudnionych w naszym kraju będzie to konwencja z 12 stycznia 1993 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (dalej: umowa). Zasady ustalania miejsca zamieszkania osoby fizycznej do celów podatkowych zostały określone w art. 4 tej umowy.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Na czym polegają nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy
Kogo uważa się za mającego miejsce zamieszkania w Polsce do celów podatkowych
Jaką rolę spełnia certyfikat rezydencji
Jakie skutki wywołuje oświadczenie pracownika z Ukrainy o przeniesieniu do naszego kraju ośrodka interesów życiowych
Czy tylko Ukraińcy uciekający przed działaniami wojennymi mogą skutecznie złożyć takie oświadczenie
Co z obywatelami innych państw.
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.