Jak bezpiecznie korzystać z umów B2B, aby nie narazić się skarbówce

Autor: Krystian Socik

Dodano: 20 listopada 2024
Jak bezpiecznie zawierać umowy B2B – wskazówki

Rosnąca płaca minimalna skłania przedsiębiorców do szukania alternatyw dla tradycyjnych umów o pracę. Czy umowy B2B mogą być rozwiązaniem? Dowiedz się, jak uniknąć ryzyka podatkowego i prawnego, jakie strategie zabezpieczają przed zarzutami o fikcyjne samozatrudnienie oraz jakie kroki podjąć, aby działać zgodnie z przepisami. Sprawdź najlepsze praktyki.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu:

  • Zrozumiesz zagrożenia związane z umowami B2B: dowiesz się, dlaczego organy podatkowe coraz częściej kwestionują takie umowy.
  • Poznasz sposoby na bezpieczne zawieranie umów B2B: odkryjesz, jak uniknąć ryzyka prawnego i podatkowego przy zawieraniu umów tego typu.
  • Dowiesz się, jak unikać fikcyjnego samozatrudnienia: poznasz kluczowe kryteria, które pomogą Ci zabezpieczyć się przed zarzutami o sztuczne działania.

Polecamy też:

Brak możliwości zaliczenia wydatków na spotkania integracyjne na rzecz osób, które świadczą na rzecz firmy usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (umowy B2B) do kosztów uzyskania przychodów (Wyrok NSA z dnia 12 marca 2024 r., II FSK 759/21)

Sprawdź, czy pakiety medyczne dla samozatrudnionych zaliczysz w koszty

Świadczenia pozapłacowe dla pracowników – korzyści i konsekwencje podatkowe

Udział samozatrudnionych wigilii firmowej – czy skarbówka zgadza się na rozliczanie w kosztach świątecznych imprez

Wyższa inflacja to wzrost płacy minimalnej

Wysokość płacy minimalnej jest istotnym problemem dla coraz liczniejszego grona przedsiębiorców. Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę wynika z przepisów i jest połączony z inflacją. Obserwowany wzrost wynika, nie z woli politycznej poszczególnych partii, a z przymusu ustawowego. Wysokość płacy minimalnej jest połączona z inflacją. Wzrost inflacji będzie więc skutkował wzrostem płacy minimalnej.

Dlatego przedsiębiorcy poszukują alternatywy dla umów o pracę. Coraz liczniej wykorzystują do tego umowę B2B.Jest to umowa w ramach, której nie powstaje stosunek pracy, a zostaje nawiązana współpraca na zasadach biznesowych z innym podmiotem gospodarczym.

Organy podatkowe niechętne umowom B2B

Organy podatkowe niechętnie zapatrują się, na coraz częstsze zawieranie, tego typu umów w obrocie gospodarczym. Potwierdzeniem tego może być odmowa wydania opinii zabezpieczającej dotyczącej zmiany umów o pracę na umowy o świadczenie usług.

Czego dotyczył wniosek o wydanie opinii zabezpieczającej?

Spółka akcyjna zwróciła się z wnioskiem o wydanie opinii zabezpieczającej do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Planowała założyć spółkę z o.o., w której miałaby 100% udziałów. Nowopowstała spółka z o.o. byłaby więc spółką zależną. Spółka akcyjna planowała rozwiązać umowy o pracę oraz umowy cywilnoprawne i za pośrednictwem spółki zależnej zawrzeć umowy B2B ze zleceniobiorcami i pracownikami spółki akcyjnej.

Jak Szef KAS argumentuje odmowę wydania opinii

W piśmie z 12 czerwca 2024 r. nr DKP3.8082.10.2023 szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) odmówił wydania opinii zabezpieczającej. Uznał, że planowane działanie spełnia kryteria zawarte w klauzuli o unikaniu opodatkowania.

Fikcyjne samozatrudnienie

Wskazał korzyść podatkową dla spółki akcyjnej, czyli spółki matki, jaką jest brak pełnienia roli płatnika zaliczek na PIT dla podmiotów współpracujących na umowach B2B. Wykazał sprzeczności korzyści podatkowej z przepisami podatkowymi.

Zdaniem Szefa KAS, w takiej strukturze jak ta przedstawiona przez wnioskodawcę, dochodzi do powstania: „fikcyjnego samozatrudnienia”.

Zdaniem Szefa KAS: „Fikcyjne samozatrudnienie w istocie polega jedynie na zmianie formalnoprawnej stosunku prawnego łączącego pracodawcę z pracownikiem, co może nie powodować powstania po stronie samozatrudnionego ryzyka gospodarczego czy zwiększenia jego odpowiedzialności.” Szef KAS ocenił, że osiągnięcie korzyści podatkowej było jednym z głównych celów dokonania czynności, ponieważ „(…) sam Wnioskodawca posługuje się we Wniosku sformułowaniem "zmiana formy zatrudnienia".”

Sztuczne działanie

Ostatnim motywem odmowy wydania opinii zabezpieczającej przez Szefa KAS było uznanie planowanego działania za sztuczne. Założenie nowego podmiotu zależnego przez spółkę akcyjną, w oczach Szefa KAS jest niepotrzebnie skomplikowanym rozwiązaniem i łączy się ze wspomnianą wcześniej: "zmianą formy zatrudnienia". Przez co osoby, z którymi Wnioskodawca zawarłby umowy B2B, z perspektywy Szefa KAS nie będą faktycznymi przedsiębiorcami, tylko podmiotami „fikcyjnie samozatrudnionymi”. Co można zmienić w sytuacji Wnioskodawcy z przytoczonego Wniosku oraz w sytuacji innych przedsiębiorstw chcących zawrzeć umowy B2B?

Jak bezpiecznie zawrzeć umowę B2B

1.     Uniknięcie powiązań

W przypadku podatnika opisanego we wniosku jednym z najlepszych rozwiązań byłoby uniknięcie powiązań. Czyli stworzenie podmiotu niepowiązanego, w żaden sposób, z poprzednią działalnością spółki akcyjnej, co oznacza brak powiązań osobowych oraz powiązań kapitałowych. Główny problem podatnika, w przedstawionej sprawie, wynikał z powiązań, w tym przypadku kapitałowych. W związku z tym działania nowego podmiotu (spółki zależnej) były niejako „skażone” działaniem w imieniu i na rzecz spółki akcyjnej, która posiadała 100% udziałów w spółce z o.o.

Brak tych powiązań skutkowałby powstaniem podmiotu niezależnego, wchodzącego po raz pierwszy w relację z przedsiębiorcami, którzy dla spółki akcyjnej byli pracownikami lub zleceniobiorcami. Zawarcie od początkuumów B2B nie powodowałoby więc powstania żadnej korzyści podatkowej dla nowego podmiotu, dlatego nie można byłoby zastosować klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

Zmiana przepisów

Czy umowy B2B są zagrożone? To zależy. Umowy B2B są zagrożone tym, że w perspektywie dwóch lat Polska będzie musiała dostosować swoje prawo do prawa unijnego. Co będzie wiązało się z oskładkowaniem  umów o dzieło oraz wprowadzeniem domniemania stosunku pracy, w przypadku pracy za pośrednictwem platform internetowych.

Przy tworzeniu nowych przepisów należy spodziewać się rozszerzenia stosowania tych przepisów, nie tylko na osoby współpracujące z platformami internetowymi, ale na większą część, lub nawet wszystkich samozatrudnionych. Wspomniana odmowa wydania opinii zabezpieczającej może być odebrana, jako wskazówka, co do kierunku, w jakim może podążyć ustawodawstwo.

2. Umowy B2B z podmiotami mającymi osobowość prawną

Najlepszym zabezpieczeniem wobec obecnych zakusów organów podatkowych będzie więc zawieranie umów B2B z podmiotami, które będą miały osobowość prawną. Z racji, że wymagania stawiane przez prostą spółkę akcyjną i spółkę akcyjną są trudne do zrealizowania, dla przeciętnego podatnika, należy skupić się na najprostszej ze spółek kapitałowych, czyli spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Korzyści zawarcia umowy ze spółką z o.o.

Spółka z o.o., będąca własnością przynajmniej dwóch udziałowców, dzięki swojej osobowości prawnej rozwiązuje wszystkie ryzyka prawne i podatkowe związane z umowami B2B.

Odpada zarzut o „fikcyjne samozatrudnienie”. Spółka z o.o. posiadająca dwóch wspólników nie może być uznana za fikcyjny podmiot gospodarczy. Z racji na nabycie osobowości prawnej z momentem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Fakt wpisania, stanowi poświadczenie powstania nowego podmiotu gospodarczego. Jest on wiążący, bo dokonuje go państwowy rejestr.

Spółka z o.o. jako osoba prawna chroni więc przed zmianą umowy o świadczenie usług w umowę o pracę, ponieważ spółka z o.o. nie może być pracownikiem. Dodatkowym atutem jest fakt, że wspólnicy spółki z o.o. nie podlegają obowiązkowi opłacania składek społeczny ani zdrowotnych.

Umowa B2B zawarta ze spółką z o.o., gwarantuje bezpieczeństwo zarówno dla strony zawierającej z nią umowę, jak i dla samej spółki z o.o. Jest to doskonałe rozwiązanie w obecnym stanie prawnym. Stanowi również zabezpieczenie przed przyszłymi zmianami, które będą zachodzić w najbliższych latach na rynku pracy.

Wdrożenie takiego rozwiązania zawczasu, pomoże zmniejszyć koszty oraz ryzyko prawne w bieżącej działalności.

Jak bezpiecznie zawierać umowy B2B - wskazówki:

  1. Unikaj powiązań kapitałowych i osobowych
    • Tworząc nową strukturę, zadbaj o brak powiązań między podmiotem zawierającym umowy B2B a poprzednią działalnością. Powiązania kapitałowe lub osobowe mogą zostać uznane za próbę unikania opodatkowania.
  2. Współpracuj z podmiotami posiadającymi osobowość prawną
    • Umowy z takimi podmiotami, jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, są  odporne  na zarzuty o „fikcyjne samozatrudnienie”.
  3. Unikaj skomplikowanych struktur korporacyjnych
    • Tworzenie zależnych podmiotów tylko w celu zmiany formy zatrudnienia może zostać uznane za działanie sztuczne, co podkreślał szef KAS w omawianej decyzji.
  4. Dokumentuj niezależność współpracy
    • Umowy powinny jasno określać zasady współpracy, wskazując na brak podporządkowania jednej ze stron oraz charakter biznesowy relacji.
  5. Zapewnij zgodność z klauzulą przeciw unikaniu opodatkowania
    • Unikaj działań, które mogą być interpretowane jako mające na celu osiągnięcie korzyści podatkowych  sprzecznych z obowiązującymi przepisami.

Źródło:

Pismo z  12 czerwca 2024 r. szefa Krajowej Administracji Skarbowej DKP3.8082.10.2023,

Autor:

Krystian Socik

W latach 2021-2024 wykładowca w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Szczecińskiego. Dyrektor finansowy spółki kapitałowej. Specjalizuje się w doradztwie biznesowym, zarządzaniu ryzykiem i zarządzaniu aktywami – w szczególności dla branży kreatywnej. Obszar zainteresowań naukowych: prawo podatkowe, optymalizacja składek ZUS, rachunkowość finansowa, zarządzanie aktywami, zarządzanie ryzykiem, finanse behawioralne, wycena dzieł sztuki w działalności gospodarczej i wdrażanie umów nienazwanych w strategii podatkowej.

Autor: Krystian Socik

W latach 2021-2024 wykładowca w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Szczecińskiego. Dyrektor finansowy spółki kapitałowej. Specjalizuje się w doradztwie biznesowym, zarządzaniu ryzykiem i zarządzaniu aktywami – w szczególności dla branży kreatywnej. Obszar zainteresowań naukowych: prawo podatkowe, optymalizacja składek ZUS, rachunkowość finansowa, zarządzanie aktywami, zarządzanie ryzykiem, finanse behawioralne, wycena dzieł sztuki w działalności gospodarczej i wdrażanie umów nienazwanych w strategii podatkowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz