Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Rząd nie wycofuje się z planów zmian w przepisach dotyczących opodatkowania fundacji rodzinnych. Na razie mają one jednak jedynie wstępny charakter, będąc przedmiotem konsultacji z przedstawicielami środowiska firm o charakterze rodzinnym. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską w tej sprawie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Wypłaty z fundacji rodzinnej na rzecz małżonków jednak bez PIT
Przedsiębiorcy krytykują MF za plany dotyczące zmian w opodatkowaniu fundacji rodzinnych
Fundacja rodzinna – nowoczesna ochrona majątku firmowego i korzystne rozwiązania podatkowe
Z interpelacją nr 4603 wystąpił do Ministra Finansów jeden z posłów rządzącej koalicji. W treści pisma w tej sprawie (z 4 września 2024 r.) przypomniał, że w styczniu 2023 roku Sejm przyjął ustawę o fundacji rodzinnej. Ustawa ta wprowadziła do polskiego prawa rozwiązania zbliżone do funkcjonujących w innych krajach europejskich. Pozwalają one zabezpieczyć dalszą egzystencję firmy rodzinnej po śmierci jej założyciela lub jego wycofaniu się przez niego z życia zawodowego. W interpelacji wskazano również, że rozwiązania te dają korzyści podatkowe zarówno fundatorowi fundacji rodzinnej, jak i beneficjentom. Taki był cel jej wprowadzenia do polskiego porządku prawnego. Podkreślono też, że od momentu wejścia w życie wspomnianej ustawy, powstały ponad dwa tysiące fundacji rodzinnych. Więcej niż zakładali wnioskodawcy projektu. Świadczy to o dużym zainteresowaniu tym rozwiązaniem prawnym. Jak wskazał autor przedmiotowego pisma, rozwiązanie systemowe jakim jest fundacja rodzinna musi być trwałe i nie może być przedmiotem częstych zmian. Stabilność reguł prawnych jest bowiem podstawą stabilnego i przewidywalnego państwa prawa, a także prowadzenia długoterminowego biznesu. Tym bardziej niepokojące są zapowiadane przez MF zmiany dotyczące zasad opodatkowania fundacji, motywowane rzekomym nadużywaniem tego rozwiązania w celu optymalizacji podatkowych. Tak szybka nowelizacja to zasadnicza zmiana reguł gry i zakwestionowanie długoterminowej idei funkcjonowania fundacji rodzinnych.
Mając to na uwadze poseł zwrócił się do Ministra Finansów z kilkunastoma pytaniami dotyczącymi planowanych zmian. Pytający oczekiwał m.in. wyjaśnień, dlaczego podległy adresatowi resort zamierza wprowadzić zmiany w ustawie przed upływem ustawowego terminu 3 lat od wejścia jej w życie, mając świadomość, że jest to sprzeczne z zasadą pewności prawa dotyczącego życia gospodarczego. Interesowało go również, na jakiej podstawie oceniono, że fundacje rodzinne stanowią narzędzie optymalizacji podatkowej.
Odpowiedzi na przedmiotową interpelację Ministerstwo Finansów udzieliło w piśmie z 25 września 2024 r. (nr DD6.054.8.2024). Podpisał się pod nim Jarosław Neneman, podsekretarz stanu w tym resorcie. W piśmie przekazano m.in. że rozwiązania podatkowe mają służyć adresatom, czyli podatnikom, zgodnie z założeniami ustawodawcy. Założeniem jest funkcjonowanie spójnego i szczelnego systemu prawa podatkowego. Proces wykrywania nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych, w tym pod kątem unikania opodatkowania, w przypadku podatków dochodowych i fundacji rodzinnych odbywa się przede wszystkim na podstawie analizy specjalistycznej sygnałów wynikających z informacji zawartych w raportowaniu tzw. schematów podatkowych MDR (art. 86a i następne Ordynacji podatkowej). Pod drugie, opiera się na wnioskach dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej składanych do Szefa KAS w trybie art. 14b § 5b Ordynacji podatkowej (tzw. uzasadnione przypuszczenie unikania opodatkowania). Po trzecie, analizowane są też wnioski o wydanie opinii zabezpieczającej z art. 119w i następnych Ordynacji podatkowej.
Odnośnie zaś do pytania dotyczącego zapowiadanych propozycji zmian w zasadach opodatkowaniu fundacji rodzinnych, Ministerstwo Finansów wskazało na ich wstępny charakter. Jednocześnie wyjaśniło, że koncepcje te konsultowane z przedstawicielami środowiska firm rodzinnych. Postępy procesu legislacyjnego zostaną opublikowane na stronie Rządowego Procesu Legislacyjnego.
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.