Zmiany w Ordynacji podatkowej 2025: większa ochrona podatników

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 8 kwietnia 2025
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2025 – nowe przepisy i ochrona

Zmiany w Ordynacji podatkowej 2025 zapowiadają nowości w relacjach podatników z administracją skarbową. Nowelizacja zakłada m.in. minimum 6 miesięcy vacatio legis oraz wprowadzenie zasady in dubio pro tributario, czyli rozstrzygania niejasności na korzyść podatnika. To odpowiedź rządu na postulaty środowisk biznesowych i część strategii „Polska. Rok przełomu”. Dowiedz się, jak planowane zmiany wpłyną na podatników.

Na czym polegają zmiany w Ordynacji podatkowej 2025

Wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiły się założenia do dwóch projektów nowelizacji Ordynacji podatkowej. Nowe przepisy mają zwiększyć przewidywalność i stabilność przepisów podatkowych. Rząd planuje, aby wszystkie zmiany zawierające nowe obowiązki dla firm i osób fizycznych miały przynajmniej półroczne vacatio legis.

Co więcej, nowelizacja przewiduje wzmocnienie ochrony praw podatników poprzez formalne wprowadzenie zasady korzystnej interpretacji niejasności w przepisach. Nowe regulacje mają zostać przyjęte w II kwartale 2025 roku.

Vacatio legis – 6 miesięcy na przygotowanie się do zmian

Celem projektu jest zwiększenie przewidywalności i stabilności przepisów podatkowych, a także zapewnienie firmom i podatnikom wystarczającego czasu na przygotowanie się do planowanych zmian.

Proponowane działania realizują filar VI „Wsparcie dla biznesu i deregulacja” z planu gospodarczego na 2025 rok „Polska. Rok przełomu”. Zakłada on uproszczenie procedur, ograniczenie kosztów prowadzenia działalności oraz większą przejrzystość przepisów podatkowych.

Jednym z kluczowych założeń projektu jest wprowadzenie zasady, że zmiany w ustawach podatkowych, które wiążą się z dodatkowymi obciążeniami dla firm i podatników, powinny mieć co najmniej 6-miesięczny okres dostosowawczy (vacatio legis) od momentu uchwalenia.

Wątpliwości rozstrzygane na korzyść podatnika – większa ochrona w postępowaniach podatkowych

Projekt ma na celu wzmocnienie ochrony praw podatników, uproszczenie relacji z administracją skarbową oraz budowanie większego zaufania do organów podatkowych. To odpowiedź na oczekiwania dotyczące bardziej przyjaznej i transparentnej administracji.

Jedna z kluczowych zmian zakłada, że jeśli w trakcie postępowania podatkowego pojawią się nieusuwalne wątpliwości co do stanu faktycznego, będą one rozstrzygane na korzyść podatnika – zgodnie z zasadą in dubio pro tributario.

Większa ochrona podatnika w razie niejasności w sprawie

W celu lepszej ochrony interesów podatników oraz innych stron uczestniczących w postępowaniach podatkowych, planowana jest zmiana polegająca na doprecyzowaniu, że w sytuacji, gdy po przeprowadzeniu pełnego i dokładnego postępowania dowodowego nadal pozostają nierozstrzygnięte wątpliwości co do stanu faktycznego, powinny one zostać rozstrzygnięte na korzyść podatnika.

Kiedy nie da się ustalić faktów – decyzja na korzyść podatnika

Nowe przepisy będą miały zastosowanie w przypadkach, gdy zgromadzone dowody nie pozwalają jednoznacznie potwierdzić konkretnego zdarzenia. Chodzi o sytuacje, w których pojawiają się konkretne i rzeczywiste wątpliwości, których nie da się rozwiać mimo wykorzystania dostępnych środków dowodowych.

Dodana regulacja umieszczona w zasadach ogólnych postępowania podatkowego będzie stanowiła dodatkową gwarancję chroniącą interes strony toczącego się postępowania.
Zasada ta nie oznacza automatycznego przyjmowania najbardziej korzystnej wersji wydarzeń, ale zakazuje formułowania negatywnych wniosków na niekorzyść podatnika, gdy nie ma wystarczających podstaw dowodowych. Jeśli możliwe są dwie równorzędne interpretacje zdarzeń – organ powinien przyjąć tę korzystniejszą dla podatnika.

Podsumowanie

Zmiany w Ordynacji podatkowej 2025 to krok w stronę bardziej przejrzystego i przewidywalnego systemu podatkowego. Nowe regulacje – takie jak minimum 6 miesięcy vacatio legis i zasada in dubio pro tributario mają zostać przyjęte przez Radę Ministrów w II kwartale 2025 r.

Źródło:

założenia do projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa nr w wykazie prac legislacyjnych UDER2

Źródło: założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowanr w wykazie UDER3

 

Autor:

Redakcja Portalu FK

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz