Mali i średni przedsiębiorcy już od 2017 r. będą przekazywać dane o ewidencji VAT w formacie JPK

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 16 maja 2016
dwóch mężczyzn przed ekranem z excelem

Uchwalona na ostatnim posiedzeniu Sejmu ustawa wprowadza nie tylko klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania, ale też ważną poprawkę dotyczącą Jednolitego Pliku Kontrolnego. To nowe obowiązki i nowe terminy. Sprawdź, co to oznacza.

Nowelizacja zobowiązuje podmioty prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych do przekazywania, bez wezwania organu, informacji o ewidencji prowadzonej na potrzeby VAT. Ma się to odbywać elektronicznie, za okresy miesięczne, do 25. dnia kolejnego miesiąca.

Taki obowiązek na razie od lipca 2016 roku będzie dotyczył największych podmiotów.

Mali i średni przedsiębiorcy będą musieli co miesiąc przesyłać dane dla ewidencji VAT od 1 stycznia 2017 roku, a mikroprzedsiębiorcy od 2018 roku.

Teraz ustawą zajmie się Senat.

KOMENTARZ EKSPERTA

 

Samir Kayyali - doradca podatkowy, ekonomista, ekspert w zakresie zarządzania ryzykiem podatkowym.

 

Propozycje sejmowe sprzed kilku dni z pewnością wywołują duże emocje wśród wielu podatników. Dotychczas bowiem wszyscy uważali, że terminy na wprowadzenie JPK od 1 lipca 2016 r. dla dużych przedsiębiorców i od 1 lipca 2018 r. dla pozostałych są zbyt krótkie i trudno będzie przygotować się do zmian. Często pojawiały się głosy, że terminy te należy wydłużyć. Co prawda Ministerstwo Finansów konsekwentnie informowało, że terminy te nie zostaną odroczone, natomiast nikt nie spodziewał się, że zostaną przyśpieszone.

Należy wskazać, że te przyśpieszone terminy nie będą dotyczyły wszystkich siedmiu struktur JPK, a struktury dotyczącej Ewidencji VAT. Wydaje się jednak, że wprowadzenie w krótszym terminie nawet tej jednej struktury może wiązać się z istotnymi problemami u podatników natury informatycznej oraz kosztowej. Co ciekawe, Sejm uznał również, że przesyłanie struktury VAT odbywać się powinno w sposób automatyczny i regularny, a nie tylko na żądanie organów podatkowych. Moim zdaniem, o ile sama walka z nadużyciami podatkowymi uzasadnia podejmowanie wielu nawet drastycznych regulacji, to nie należy tracić z pola widzenia konieczności zapewnienia stabilnego działania przedsiębiorcom przy przewidywalnym otoczeniu prawnym

Więcej o JPK czytaj w tekstach:

Polecamy też materiały video dotyczące JPK:

Etap legislacyjny: projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw – uchwalony 13 maja 2016 r. przez Sejm.

Autor:

Sylwia Maliszewska

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy z wieloletnim doświadczeniem. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa Podatkowego".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz