Księgę podatkową za 2013 rok należy przechowywać co najmniej do końca 2019 roku

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 30 grudnia 2013
Stare księgi rachunkowe - jedna zamknięta leży na  drugiej otwartej

Podstawowy okres przechowywania księgi podatkowej oraz ewidencji, rejestrów i dokumentów związanych z jej prowadzeniem mija z upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku rozliczanego na podstawie tej księgi.

Okres przechowywania ksiąg podatkowych wyznacza Ordynacja podatkowa Podatnicy zobowiązani do prowadzenia ksiąg podatkowych przechowują je i związane z ich prowadzeniem dokumenty do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, co wynika wprost z art. 86 § 1 Ordynacji podatkowej.

Z racji tego, że przez księgi podatkowe należy rozumieć m.in. podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry, do których prowadzenia, do celów podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów, zobowiązani są podatnicy, księgę podatkową za 2013 rok należy przechowywać do końca 2019 roku. Okres przedawnienia zobowiązania podatkowego następuje po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku na podstawie art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej.

Przygotuj się do zamknięcia roku w firmie

  Sprawdź.

Pozostało jeszcze 54% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz