Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Celem nowych regulacji jest dostosowanie zasad prowadzenia KPiR do przepisów o kasowym PIT. Sprawdź na czym konkretnie będą polegać zmiany i kiedy wejdą w życie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
PIT kasowy od 2025 roku. Kto skorzysta na zmianach?
Jak długo przechowywać PKPiR w kontekście środków trwałych i odpisów amortyzacyjnych
Poradnia rachunkowa: Czy spis z natury można przeprowadzić na koniec listopada
Zasady prowadzenia KPiR zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544). W obecnym brzmieniu obowiązuje ono od 1 stycznia 2020 r. Wkrótce ma jednak nastąpić jego modyfikacja. W związku bowiem z procedowaną ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw – wdrażającą rozwiązania w zakresie kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów – zachodzi konieczność dostosowania tego rozporządzenia do wprowadzanych zmian. W tym celu w resorcie finansów powstał projekt rozporządzenia zmieniającego jego przepisy.
W ramach zmian, o których mowa, m.in. nową treść ma otrzymać § 26 rozporządzenia MF w sprawie prowadzenia KPiR, dotyczący wyceny wartości spisu z natury. Nastąpi to przez dodanie do niego nowego ustępu 9. Jak tłumaczą autorzy nowelizacji, projektowany przepis rozstrzyga o potrzebie uwzględniania przy wycenie wartości spisu z natury, zasad potrącalności kosztów uzyskania przychodów, stosowanych przy kasowej metodzie rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów.
Podatnicy, którzy wybiorą kasową metodę rozliczania przychodów, będą mogli potrącić koszty uzyskania przychodów z tytułu zobowiązań na rzecz innego przedsiębiorcy, dopiero po ich uregulowaniu. Oznacza to, że nieopłacone zobowiązania, nie będą mogły być zaksięgowane w KPiR jako koszty uzyskania przychodów. Przykładowo, przyjęcie towaru handlowego będzie mogło być zaksięgowane dopiero po uregulowaniu należności za ten towar. Natomiast spisem z natury będą objęte również towary, których zakup nie został opłacony.
Dodawany przepis pozwoli na pomniejszenie wartości spisu z natury o wartość towarów, ujętych w tym spisie, a które w danym roku podatkowym nie zostały zaksięgowane. W pozostałym zakresie, tj. księgowania przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów, przepisy rozporządzenia nie wymagają zmian w związku z wprowadzaniem kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów. Przychody oraz koszty uzyskania przychodów będą księgowane zgodnie z przepisami ustawy PIT.
W pozostałym zakresie zmiany mają mieć charakter porządkowy. Dotyczy to „Objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów”, stanowiących załącznik nr 1 do zmienianego rozporządzenia. Mianowicie w ustępie 18 tych objaśnień, dotyczącym przeznaczenia kolumny 17 księgi, wyrazy „25 000 euro” zastąpiono wyrazami „200 000 euro”. Zapewni to zgodność przepisów rozporządzenia MF z sprawie prowadzenia KPiR z treścią art. 21 ust. 1b ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.). Przypomnijmy, że na podstawie wspomnianej regulacji (w związku z art. 21 ust. 1a tej ustawy) niektóre podmioty mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za okresy kwartalnie (zamiast miesięcznie). Prawo to przysługuje m.in. podatnikom, których otrzymane przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki – w roku poprzedzającym rok podatkowy – nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 200 000 euro.
Zmiany, o których była mowa wcześniej, mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. Stanowi o tym § 2 rozporządzenia zmieniającego.
Źródło:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.