Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Umowne prawo odstąpienia to zastrzeżenie umowne, w myśl którego jedna lub obie strony umowy mogą w ciągu oznaczonego terminu natychmiast odstąpić od umowy.
Umowne prawo odstąpienia możesz zastrzec w każdej umowie, niezależnie od jej formy. Jeżeli jednak odstępujesz od umowy zawartej w formie pisemnej lub w formie szczególnej (np. w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi), przepisy kc wymagają, by dokonać odstąpienia w formie pisemnej.
Zapis przewidujący umowne prawo odstąpienia może brzmieć następująco:
Aby wprowadzony do umowy zapis był skutecznym zastrzeżeniem umownego prawa odstąpienia, muszą zostać spełnione podstawowe warunki:
Zastrzeżenie przez Ciebie umownego prawa odstąpienia w umowie sprzedaży nieruchomości spowoduje, że umowa ta będzie miała jedynie tzw skutek zobowiązujący. Aby więc przenieść własność nieruchomości, trzeba będzie sporządzić dodatkowy akt notarialny, w którym nastąpi bezwarunkowe przeniesienie własności. Jest tak, gdyż własności nieruchomości nie można przenosić pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu.
Wykonanie umownego prawa odstąpienia następuje poprzez złożenie kontrahentowi oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Oświadczenie takie jest skuteczne z chwilą, gdy dotarło do drugiej strony. Od tego momentu nie możesz się z odstąpienia wycofać, chyba że zgodzi się na to kontrahent.
Skutki wykorzystania umownego prawa odstąpienia są takie, jak przy zapłacie odstępnego. Za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie. Zazwyczaj odpowiada stawkom ustalonym w umowie, od której dokonano odstąpienia.
29 listopada 2009 r.
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.