Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy przedawniają się po 2 latach. Poznaj pełną treść odpowiedzi, aby dowiedzieć się, jakie rozwiązanie wybrać w tej sytuacji.
W takiej sytuacji rzeczywiście rozwiązaniem jest „wyczyszczenie rozrachunków”. Najpierw jednak radziłabym przeprowadzić inwentaryzację zarówno należności, jak i zobowiązań z kontrahentami, przynajmniej tymi najważniejszymi - to przy odrobinie życzliwości z ich strony pozwoli pewne kwestie rozjaśnić i wskaże, jakie faktury były zapłacone, a jakie nie.
Po dokonaniu tych wyjaśnień kierownik jednostki może podjąć decyzję o dokonaniu umorzenia należności i zaliczenia ich do kosztów albo stwierdzeniu przedawnienia należności - niestety niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust 1 pkt 20 i 43 updop)
Spisanie zobowiązań uznanych jako przedawnienie rodzi przychody podlegające opodatkowaniu (zgodnie z art. 12 ust 1 pkt 3 updop).
Proszę pamiętać, że roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy przedawniają się po 2 latach (zgodnie z art. 554 kc). Termin dotyczy roszczeń sprzedawców, a nie kupujących.
8 czerwca 2012 r.
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.