Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Odpowiadając na Państwa pytanie chciałbym jednak zaznaczyć, że obok interpretacji opisanej powyżej istnieje inna, zgodnie z którą o dacie poniesienia kosztu przesądza data operacji gospodarczej. Sprawdź więcej.
Jak rozumiem z treści Pana pytania sprawozdanie finansowe spółki zostało zatwierdzone przed otrzymaniem faktury. W takiej sytuacji, bez względu na to, czy mamy do czynienia z kosztami bezpośrednio związanymi z osiąganym przychodem, czy też z kosztami pośrednimi powinniście Państwo uwzględnić je w rachunku podatkowym za 2012 r. Bowiem o dacie poniesienia kosztu decyduje data technicznego ujęcia w księgach rachunkowych (art. 15 ust. 4, ust. 4b, ust. 4c, ust. 4d, ust. 4e updop).
Taka interpretacja przepisów znajduje potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 maja 2010 r., II FSK 942/09.
Odpowiadając na Państwa pytanie chciałbym jednak zaznaczyć, że obok interpretacji opisanej powyżej istnieje inna, zgodnie z którą o dacie poniesienia kosztu przesądza data operacji gospodarczej. Tego typu pogląd jest prezentowany przez niektóre wojewódzkie sądy administracyjne np. w wyroku z 11 października 2010 r., I SA/Gd 885/10. U podstaw takiego stanowiska leży zasada współmierności przychodów z kosztami (art. 6 ust. 1 uor).
Przyjmując tą interpretację należałoby dokonać korekty zeznania rocznego. Wydaje się, że w takiej sytuacji należałoby postąpić zgodnie ze stanowiskiem NSA, który sprawuje nadzór nad działalnością wojewódzkich sądów administracyjnych. Odnosząc się do kwestii korekty daty wystawienia to rozumiem, że obecna data odzwierciedla stan faktyczny. Czyli kontrahent wystawił fakturę w listopadzie 2011 r., a następnie dotarła ona do Państwa w maju 2012 r. Jeżeli tak, to korekta nie będzie zasadna. Należy jednak zabezpieczyć kwestie dowodową: datę wpływu faktury, korespondencję mailową itp.
Odpowiadając na drugie z Państwa pytań należy uznać, że dwukrotne ujęcie tej samej faktury kosztowej w rachunku podatkowym jest błędem i skutkuje zaniżeniem zobowiązania podatkowego. W tej sytuacji należałoby dokonać korekty zeznania podatkowego za 2011 r. oraz zapłacić odsetki karne (art. 81 op). W obecnym stanie prawnym możliwe jest zastosowanie zredukowanej kwoty odsetek do 75% ich wartości nominalnej (art. 56 op).
14 czerwca 2012 r.
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.