Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Urlop okolicznościowy udzielany jest pracownikowi w związku z ważnym wydarzeniem, np. z okazji ślubu. Jak wyliczyć wynagrodzenie pracownika za urlop okolicznościowy? Jaką podstawę wymiaru przyjąć w celu obliczenia wynagrodzenia za urlop okolicznościowy? Czy premia regulaminowa wchodzi do podstawy wynagrodzenia za urlop okolicznościowy? Skorzystaj z kalkulatora.
Kalkulator dostępny jest po zalogowaniu się.
Przepisy prawa pracy przewidują pewne kategorie zwolnień od pracy oraz okresy jej niewykonywania, za które zatrudniony zachowuje prawo do należności wyliczanej tak jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy z tą jednak różnicą, iż składniki płacowe ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca pojawienia się płatnego okresu nieświadczenia pracy.
W myśl § 1 rozporządzenia ministra pracy i Polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, przyczynami usprawiedliwiającymi absencję zatrudnionego w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie. Zalicza się do nich także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.
Na mocy przywołanego aktu prawnego, pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika m.in. na czas obejmujący:
Polecamy w Portalu FK więcej o urlopie okolicznościowym:
· Czy z powodu rozwodu pracownika pracodawca musi mu udzielić urlop okolicznościowy
Do wyliczenia w prawidłowy sposób wynagrodzenia za urlop okolicznościowy niezbędne jest wprowadzenie do kalkulatora takich danych jak:
1. Miesiąc, za który ma być skalkulowana należność urlopowa. Na podstawie tej informację kalkulator urlopu okolicznościowego wskaże liczbę godzin nominalnych w wybranym miesiącu.
2. Kwotę składników wynagrodzenia w podziale na stałe i zmienne.
3. Czas faktycznie przepracowany w miesiącu korzystania przez pracownika z urlopu okolicznościowego.
4. Liczbę godzin urlopu okolicznościowego.
Przy ustalaniu wynagrodzenia za płatny urlop okolicznościowy stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z jednym bardzo ważnym zastrzeżeniem. Otóż składniki płacowe ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca pojawienia się płatnego okresu nieświadczenia pracy (§ 5 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy).
Do obliczeń niezbędny jest nominał czasu pracy z miesiąca, w którym pracownik korzysta z urlopu okolicznościowego,albowiem wyznaczając kwotę zapłaty za przedmiotowy urlop, w pierwszej kolejności powinniśmy skalkulować stawkę wynagrodzenia ze stałych elementów pensji otrzymywanych przez podwładnego.
Dokonując wyliczeń na tym etapie decydująca jest nominalna ilość godzin do przepracowania w danym miesiącu, albowiem to właśnie przez nią należy podzielić wartość stałego miesięcznego wynagrodzenia. W dalszej kolejności trzeba ustalić wysokość wynagrodzenia za czas okolicznościowego zwolnienia od pracy ze składników o charakterze zmiennym.
Przy rachowaniu wynagrodzenia za urlop okolicznościowy, podobnie jak przy liczeniu należności za urlop wypoczynkowy, nie uwzględniamy:
W celu ustalenia finalnej kwoty wynagrodzenia za urlop okolicznościowy konieczne jest:
Zdarza się, że pracownik wynagradzany zmiennymi i stałymi składnikami pensji, w miesiącu, w którym przebywał na urlopie okolicznościowym, miał wypłacone jedynie stałe elementy pensji. W takiej sytuacji, mimo nieotrzymania przez podwładnego składników o charakterze zmiennym, metodologia wyliczeń kwoty należnej za omawiany urlop nie ulega zmianie. Potwierdza to stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy z 2 lipca 2010 r. (znak pisma: GPP-110-4560-38-1/10/PE/RP).
W ostatecznym rozrachunku kalkulator wskazuje:
Polecamy porady ekspertów dotyczące urlopów:
Sprawdź pozostałe kalkulatory dotyczące wynagrodzeń:
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.