Umowa zlecenia należy do katalogu umów cywilnoprawnych i jest umową starannego działania. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Należy pamiętać, iż umowa zlecenia nie może odznaczać się elementami charakterystycznymi dla umowy o pracę. Pobierz wzór przykładowej umowy zlecenia.
Umowa zlecenia z jednej strony daje zleceniodawcy swobodę wyboru wykonawcy, a z drugiej jego odpowiedzialność kształtuje się na bazie Kodeksu cywilnego. Umowa zlecenia nie ma ograniczeń dotyczących nadzoru i sprawowania kierownictwa, co jest nieodzownym elementem stosunku pracy. Daje ona także możliwość wyboru miejsca i czasu wykonywania czynności w ramach umowy zlecenia tak, by było to najwygodniejsze dla stron tej umowy, bez ograniczeń zawartych w Kodeksie pracy.
W praktyce okazuje się ponadto, że na popularność tych form zatrudnienia wpływa jednak coś innego. W wielu przypadkach najważniejsze są oszczędności, jakie daje umowa cywilnoprawna w porównaniu z zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy.
Zakres tej umowy może być bardzo szeroki, gdyż przyjmuje się, że taka forma współpracy może być wykorzystana praktycznie do wykonania każdej czynności prawnej (i nie tylko) na rzecz zlecającego. Cechą rozpoznawalną umowy zlecenia jest staranne działanie. Oznacza to, że zleceniobiorca nie zobowiązuje się do osiągnięcia konkretnego rezultatu końcowego, lecz do tego, że będzie on dokładał należytej staranności przy wykonywaniu pracy będącej przedmiotem umowy. Strony umowy zlecenia są równorzędnymi podmiotami. W praktyce często oznacza to, że zleceniobiorca sam wyznacza sobie godziny, dni aktywności, opracowuje system pracy oraz sposób jej wykonywania.
Chociaż jest samodzielny, powinien udzielać informacji dającemu zlecenie o przebiegu prac, a po zakończeniu zlecenia lub wcześniejszym rozwiązaniu umowy – przedstawić zleceniodawcy sprawozdanie (art. 740 kc). Natomiast zleceniodawca powinien udzielać wykonawcy wskazówek niezbędnych do prawidłowego wykonywania czynności, jak również udostępnić pomieszczenia, sprzęt czy materiały, jeśli strony tak się umówiły, by umożliwić wykonanie zleconych czynności. Umowa zlecenia może zakładać rożne sposoby i terminy rozliczeń pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, co daje jej przewagę nad umową o pracę. Nie może jednak zastępować stosunku pracy w przypadkach wykonywania czynności w warunkach charakterystycznych dla umowy o pracę. Pomimo że w przypadku umów zlecenia zawartych na okres dłuższy niż jeden miesiąc płatności wynagrodzenia wynikającego z minimalnej stawki godzinowej należy dokonywać co najmniej raz w miesiącu, to i tak zakłady pracy decydują się na zawieranie umów zlecenia, tam gdzie niezasadny byłby stosunek pracy.
Zgodnie z art. 734 kc przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie – zwany najczęściej zleceniobiorcą – zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie – zwanego najczęściej zleceniodawcą. Zgodnie z tym przepisem Kodeksu cywilnego zlecenie w ścisłym tego słowa znaczeniu dotyczy tylko czynności prawnych. W praktyce jednak na podstawie art. 750 kc przepisy dotyczące zlecenia stosuje się odpowiednio do umów o świadczenie usług, które są nieuregulowane innymi przepisami, czyli do wszelkich czynności faktycznych dokonywanych na podstawie umów nieobjętych regulacjami prawnymi, czyli do tzw. umów nienazwanych.
Pobierz także:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.