Sejm za zmianami w udzielaniu tzw. pomocy de minimis

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 22 października 2024
Sejm za zmianami w udzielaniu tzw. pomocy de minimis

Na piątkowym posiedzeniu 18 października br. Sejm uchwalił nowelizację przepisów w zakresie udzielania pomocy de minimis. Jej celem jest m. in.  dostosowanie polskiego prawa do regulacji unijnych obowiązujących w tym zakresie i dopuszczenie udzielania takiej pomocy w sektorach, które dotychczas były z niej wykluczone.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Na czym polegają zmiany w unijnych przepisach dotyczących udzielania pomocy de minimis
  • Których ustaw podatkowych dotyczy nowelizacja przyjęta przez Sejm

Sprawdź też:

Nowelizacja ma związek ze zmianami przepisów na poziomie unijnym. Mianowicie z dniem 1 stycznia 2024 r. dwa rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczące udzielania pomocy de minimis (tj. nr 1407/2013 i 360/2012) zostały zastąpione nowymi aktami prawnymi. Chodzi o rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2831 oraz rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2832. W związku z wejściem w życie tych rozporządzeń, zmianie uległ m.in. sposób obliczania 3-letniego okresu przy sumowaniu limitu pomocy de minimis z lat podatkowych (bieżący rok podatkowy oraz dwa poprzednie lata podatkowe) – na okres 3 minionych lat. Dodatkowo maksymalna wartość pomocy de minimis, z jakiej może skorzystać przedsiębiorca w tym okresie, uległa zwiększeniu odpowiednio do 300.000 euro lub 750.000  euro.

Ponadto – jak wyjaśnili autorzy omawianej nowelizacji – wprowadzone zmiany w zakresie udzielania pomocy de minimis dotyczą również dopuszczenia jej w sektorach, które były dotychczas wykluczone z możliwości jej udzielania, oraz zlikwidowania niższego limitu pomocy de minimis w sektorze drogowego transportu towarów.

Zmiany także w przepisach podatkowych

W konsekwencji zaszła  konieczność dostosowania do wspomnianych zmian także krajowych regulacji. Przy czym dotyczy to również przepisów podatkowych. Nowe brzmienie postanowiono nadać m.in. treści ustaw z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy  ustawy z 30 października 2002 r. o podatku leśnym.

Ustawę przekazano Prezydentowi

Za przyjęciem nowelizacji zagłosowało 233 posłów, 178 było przeciw, natomiast 16 wstrzymało się od głosu. W tym samym dniu, w którym wspomniana ustawa nowelizująca została uchwalona przez Sejm, przekazano ją do dalszego procedowania Prezydentowi. Ma ona wejść w życie z dniem następującym po jej  ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • ustawa z 18 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis (druk sejmowy nt 600).
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz