Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia planowanych zmian w przepisach o podatkach od nieruchomości, rolnym oraz leśnym, a także dotyczących niektórych opłat. Tylko część z nich ma być korzystna dla podatników.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Dodatkowy PCC ma uderzyć w obrót mieszkaniami dla zysku
MF zapowiada zmiany dotyczące opodatkowania nieruchomości
Zmiany, o których mowa zostały przygotowane w Ministerstwie Finansów. Jak tłumaczą ich autorzy, mają one na celu m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących aktualnych przepisów oraz doprecyzowanie obowiązujących regulacji w celu prawidłowego ich stosowania.
Nowelizacja przewiduje m.in. wprowadzenie do ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych autonomicznej definicji terminu „budowla” bez odwoływania się do przepisów pozapodatkowych, a także wyszczególnienie kategorii obiektów kwalifikowanych jako budowle w tej ustawie (załączniku do ustawy). Dla zachowania spójności projektowanych regulacji, do ustawy tej ma zostać także wprowadzona odrębna definicja budynku.
Kolejna zmiana będzie polegać na tym, że w celu ujednolicenia opodatkowania garaży wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych – mają być one uznawane za część mieszkalną takiego budynku.
W związku z wprowadzeniem regulacji skutkujących opodatkowaniem wyodrębnionych garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych obniżoną stawką podatku od nieruchomości, projektodawcy uznali za zasadne, aby na ich współwłaścicieli nałożyć obowiązek złożenia do 31 stycznia 2025 r. informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych (IN-1). Miałoby to ułatwić organom podatkowym pozyskanie danych dotyczących wielkości powierzchni garaży do ich opodatkowania według stawki przewidzianej dla budynków mieszkalnych.
W ramach zmian, o których mowa, ma również nastąpić dodanie przepisu mającego na celu wyłączenie stosowania zwolnienia z podatku od nieruchomości dla infrastruktury kolejowej w zakresie gruntów, budynków i budowli wchodzących w skład terminala towarowego.
W świetle założeń projektu, nastąpią także zmiany dotyczące zwolnień w podatku od nieruchomości dla gruntów, budynków i budowli na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego. Mają one polegać na przywróceniu obowiązujących w tym zakresie zapisów komentowanej ustawy sprzed zmiany wprowadzonej od 1 stycznia 2022 r., tj. zwolnienie z podatku od nieruchomości budynków i budowli na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego, a w zakresie gruntów jedynie tej ich części, która zajęta jest na te budynki i budowle.
Nowelizacja będzie dotyczyć także instytutów badawczych. Nowe regulacje mają wyeliminować możliwość korzystania ze zwolnienia z podatku od nieruchomości przez takie jednostki w przypadkach niewykorzystywania nieruchomości lub ich części na realizację ich zadań podstawowych.
Ponadto w celu uszczelnienia poboru opłaty uzdrowiskowej, rady gmin będą mogły nałożyć na jej inkasentów obowiązek prowadzenia ewidencji osób zobowiązanych do uiszczenia tej opłaty. Zmiana ta ma umożliwić samorządom sprawowanie kontroli nad wywiązywaniem się przez zobligowane podmioty z powinności w tym zakresie. Rozwiązanie to będzie mieć jednak fakultatywny charakter. O jego zastosowaniu na terenie danej gminy będzie bowiem decydować rada tej gminy, w drodze stosownej uchwały.
Nowelizacja ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym będzie miała podobny charakter do tej, którą przewidziano w odniesieniu do instytutów badawczych w zakresie podatku od nieruchomości. Mianowicie ma nastąpić zmiana zakresu zwolnienia od podatku rolnego dla takich jednostek. Będzie ona polegać na wyłączeniu możliwości korzystania z niego przez instytuty badawcze w odniesieniu do gruntów niewykorzystywanych przez nie do działalności podstawowej, w tym gruntów przekazanych w posiadanie innym podmiotom wykorzystującym je do prowadzenia komercyjnej działalności rolniczej.
Przepisy dotyczące jednostek badawczych ulegną zmianie również na gruncie ustawy z 30 października 2002 r. o podatku leśnym. Analogicznie jak w podatku rolnym i w podatku od nieruchomości, zaproponowano ograniczenie podmiotowego zwolnienia dla instytutów badawczych wyłącznie do lasów zajętych na działalność podstawową tych podmiotów, o której jest mowa w art. 2 ust. 1-3 ustawy o instytutach badawczych.
Źródło:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.