Przekazanie darowizny na rzecz szkoły – jakie skutki w CIT

Jolanta Kica

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 6 sierpnia 2024
Darowizna pieniężna dla szkoły a CIT

Spółka z o.o. zamierza przekazać darowiznę pieniężną na rzecz szkoły. Czy jest taka możliwość? Jakie są konsekwencje podatkowe takiej darowizny? Sprawdźmy.

Przekazanie szkole darowizny pieniężnej, wyklucza możliwość zastosowania ulgi w CIT podlegającej na odliczeniu darowizny od dochodu spółki, bez względu na typ szkoły, która została obdarowana.

Darowizna na rzecz szkoły nie jest kosztem podatkowym 

Darowizna pieniężna przekazana na rzecz szkoły, nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu. Zgodnie bowiem z treścią art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem wpłat na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej, z tym że kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia produktów spożywczych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku od towarów i usług, przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.

Kiedy darowiznę przekazaną szkole można odliczyć od dochodu

Darowizna przekazana szkole mogłaby jednak zostać odliczona od dochodu wypracowanego przez spółkę z o.o. na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 8 ustawy CIT, po spełnieniu określonych warunków.

Zgodnie z tym przepisem, podatnik może odliczyć od dochodu darowizny przekazane na cele kształcenia zawodowego publicznym szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe, o których mowa w art. 4 pkt 28a ustawy Prawo oświatowe, oraz publicznym placówkom i centrom, o których mowa w art. 2 pkt 4 tej ustawy - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu.

Odliczenie możliwe od darowizn rzeczowych

Zauważmy jednak, że art. 18 ust. 1 pkt 8 ustawy należy czytać w połączeniu z ust. 1 ca ustawy CIT. Wynika z niego, że odliczenie darowizn na cele kształcenia zawodowego publicznym szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe oraz publicznym placówkom i centrom stosuje się, o ile przedmiotem darowizny są materiały dydaktyczne lub środki trwałe, z wyjątkiem materiałów dydaktycznych lub środków trwałych, które nie są kompletne, zdatne do użytku lub są starsze niż 12 lat.

Tylko niektóre darowizny rzeczowe mogą pomniejszać dochód podatnika. W związku z faktem, że spółka z o.o. ofiarowuje środki pieniężne instytucji oświatowej, to nawet jeśli obdarowana szkoła będzie wymienioną w przepisach szkołą ponadpodstawową, kwalifikującą się do zastosowania odliczenia, spółka nie skorzysta z odliczenia w CIT ze względu na przedmiot i charakter darowizny.

Autor:

Jolanta Kica

doradca podatkowy, radca prawny

Jolanta Kica

Autor: Jolanta Kica

Absolwentka Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, absolwentka prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Radca prawny, doradca podatkowy w spółce Librum sp. z o.o. Spółka doradztwa podatkowego. Posiada wieloletnie doświadczenie oraz ugruntowaną wiedzę w zakresie rachunkowości i prawa podatkowego, a także prawa cywilnego i gospodarczego. Współpracuje z największymi firmami na Dolnym Śląsku. Autor związany z wieloma wydawnictwami. Doświadczony trener z zakresu podatków i księgowości m.in. dla Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, korporacji prawniczych i firm szkoleniowych.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz